Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
The 29.2 ounce bottle is better
Step-by-step explanation:
13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
find the ratios
13.5/2.19 = $6.16 per unit
29.2/5.37 = $5.44 per unit
101/400 or .3025 is your answer
Answer:
<h2>8 times greater</h2>
Step-by-step explanation:
The formula of a volume of a cube:

a - edge length
-----------------------------------
The edge length of cube B is a.
The edge length of cube A is 2a.
Calculate the volumes:

How many times greater is the volume of the cube A than the volume of cube B?
Make the quotient:

Answer:
11
Step-by-step explanation:
1) lets get rid of the parentheses, we dont really need them:
−22 −4 + 8+ 52 + 2 − 25
Following order of operations we need to work from left to right
so
-22-4=-26
-26+8=-18
-18+52=34
34+2=36
36-25=11
the answer is 11
hope this helps
Answer: (30m-9n)/270
First we start with m/9-n/30.
We multiply the denominators to get 270.
Then we multiply the numerators by the original denominators to get (30m-9n).
To check, we can use m=2, and n=4
2/9-4/30=4/45
(30*2-9*4)/270=24/270=4/45