1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivanshal [37]
3 years ago
5

How to find amplitude and period from equation?

Mathematics
1 answer:
polet [3.4K]3 years ago
7 0
If your graph is a COS or SIN graph :

y = a \sin(bx) + c
a is the Amplitude
and period is:
\frac{360}{b}

If your graph is a TAN graph :
y = a \tan(bx) + c
A TAN graph has no amplitude as it has no Maximum or Minimum value.
To find period :
\frac{180}{b}
You might be interested in
Deborah finds that that the theoretical probability of flipping "heads" on a fair coin was 50%. After she flipped the fair coin
nydimaria [60]

Answer: 5% if it’s bubble sheet then 0.05

Step-by-step explanation:

Probability of flipping heads=50%

Probability of flipping practically = 45/100

=45

So 50%-45% = 5%

7 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
iris [78.8K]
2.49/15 = 0.166
3.32/20 = 0.166

they both cost the same per oz
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Compare and contrast the rate 4/5 mile in 8 minutes and 4 minutes to travel 2/5 mile
Gwar [14]

The values of the rates 4/5 mile in 8 minutes and 4 minutes to travel 2/5 mile are equal

<h3>How to compare and contrast the rates?</h3>

The rates are given as:

Rate 1 = 4/5 mile in 8 minutes

Rate 2 = 2/5 mile in 4 minutes

Calculate the above rates

This is done as follows:

Rate 1 = 1/10 mile per minute

Rate 2 =1/10 mile per minute

When the rates are calculated, the values are 1/10 mile per minute

Hence, the values of the rates 4/5 mile in 8 minutes and 4 minutes to travel 2/5 mile are equal

Read more about rate at:

brainly.com/question/2021001

#SPJ1

5 0
2 years ago
Noor wants to spend less than $20 on condiments. Each kilogram of salt costs $1.50, and each kilogram of
elena55 [62]

Answer:

1.50S + 2.50P > 20

Step-by-step explanation:

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
If a woman get 7000 dollars for every 3 hour how much will she make for 81 hours
vovikov84 [41]

Answer:

567000 dollars

Step-by-step explanation:

Straightforward if 7000 for 3 hours then 3*27=81 and 7000*81=567000

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The scores of adults on an iq test are approximately normal with mean 100 and standard deviation 15. clara scores 118 on such a
    11·1 answer
  • Jillian exercises 5 times a week she runs 3 miles each morning and bikes in the evening if she exercises a total of 30 miles for
    5·2 answers
  • How do you solve -32=-4b
    15·2 answers
  • The triangle shown below has an area of 22 units squared. The height is 4 units. Find the base of the triangle.
    6·2 answers
  • If y varies directly as x^2 and y = 144 when x = 4, what is the value of y when x = -5?
    9·1 answer
  • Which table represents a linear function?
    12·1 answer
  • Matt buys a new fish tank. The fish tank is in the shape of a cuboid. The diagram shows water in the tank. 30 cm 30 cm 100 cm Ma
    11·1 answer
  • What is the domain of y=-2x+6
    12·2 answers
  • Is it 8 or 9? please clarify the correct answer, thx
    13·1 answer
  • Can some one help me with this<br>​
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!