Answer: the answer is c) $.45
Step-by-step explanation: to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45
Answer:
<u><em>9 (3x+2)</em></u>
Step-by-step explanation:
<u>27x + 18 = 9 (3x+2)</u>
<em>By simplifying the Given expression you get 9 (3x+2) </em>
<em>and no matter how many times you simplify that expression you always get the expression you started with so in other word their equavalent to each other</em>
<em />
<u><em>Hope this helps</em></u>
The best and most correct answer among the choices provided by your question is the second choice or letter B.
Reflection of a horizontal line <span>has the same result as a rotation of 90 degrees clockwise.</span>
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
Answer:
Harley Davidson?
Step-by-step explanation:
Answer:
(a) x = 30°
(b) mRS = 30°
mST = 120°
mTU = 120°
mUR = 90°
Step-by-step explanation:
(a) In the picture attached, the diagram is shown.
Given that m arc RS = x, from the ratios:
m arc ST = 4x
m arc TU = 4x
m arc UR = 3x
The addition of the four arcs must be equal to 360°, then:
x + 4x + 4x + 3x = 360°
12x = 360°
x = 360°/12 = 30°
(b) m arc RS = x = 30°
m arc ST = 4x = 4*30° = 120°
m arc TU = 4x = 4*30° = 120°
m arc UR = 3x = 3*30° = 90°