1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inessa [10]
3 years ago
14

If a firm's variable cost per unit estimate used in its base case analysis is $50 per unit and they anticipate the upper and low

er bounds to be +/- 10%, What is the "worst case" for variable cost per unit?
Business
1 answer:
11111nata11111 [884]3 years ago
5 0

Answer:

$55 is the most worst case

Explanation:

The most worst case would be the increase in the variable cost and here we have highes upper bound of 10% which shows that if the varaible cost per unit increases by the 10 percent then it would be most worst case. So here the increase in the variable cost per unit would be:

Increase in Variable cost per unit = $50 * 10% = $5 and the total variable cost per unit would be $55 per unit.

You might be interested in
Your project sponsor has asked you to explain the negative or threat risk response strategies and the opportunity or positive ri
Semmy [17]

Answer: kindly check explanation

Explanation: Risk as related to a project may be reffered to as occurrences or factors which could affect a project, they may not always be negative as usually perceived, they may be positive. Hence, when a perceived negative risk is perceived, it is essential to escalate and ensure that the necessary stakeholders become aware so as to find ways of mitigating or avoiding such happening.

In the case of positive risk or opportunity, escalating is equally important as it ensures relevant executives are aware and hence work on ways or processes to foster, embrace and exploit the advantage.

3 0
3 years ago
2. Find the lump sum that must be set aside today to make quarterly payments of $9,000 for 10 years, assuming 8% compounded quar
Svetach [21]

Answer:

i need help

Explanation:

5 0
2 years ago
Link Company uses a process cost system and the weighted average method. During the year the company completed 1,300 units of pr
Bumek [7]

Answer:

Cost per equivalent unit: $60

Explanation:

Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)

Total Production Cost = $90,000

Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units

Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60

7 0
3 years ago
The next dividend payment by Savitz, Inc., will be $2.04 per share. The dividends are anticipated to maintain a growth rate of 7
Morgarella [4.7K]
I don’t know the answer I just need the points like really badly and I’m really sorry
7 0
3 years ago
A strategy that is preferred by an individual regardless of an opponent's decision is called:
djverab [1.8K]
<span>A strategy that is preferred by an individual regardless of an opponent's decision is called: dominant strategy. regardless of what any other players do, the strategy earns a player a larger payoff than any other. If one strategy is dominant, than all others are dominated.</span>
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Employers can try to overcome the moral-hazard problem involving their employees by:
    13·1 answer
  • The amount of net income shown on a multi-step income statement will differ from the amount of net income shown on a single-step
    9·1 answer
  • A project portfolio is a useful storage medium that enables the project manager to consolidate all project information in a sing
    11·1 answer
  • Pro Clean Company, a manufacturer of hand sanitizers, intends to produce 40,000 units in the third quarter and 35,000 units in t
    9·1 answer
  • Abica Roast Coffee Company produces Columbian coffee in batches of 6,000 pounds. The
    12·1 answer
  • The demand for bus rides is a downward-sloping straight line demand curve. The price elasticity of demand for bus rides ________
    14·1 answer
  • What is the most likely reason an HR manager would seek to adjust the
    13·2 answers
  • Results Of<br>Distinguish between Single Entry System and Double Entry System accounts<br><br>​
    7·1 answer
  • Question 6
    14·1 answer
  • Sally bought 200 shares of stock in a clothing manufacturer 4 years ago. She paid $23.45 per share. She just sold all of her sha
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!