Answer:
20
Step-by-step explanation:
2 1/2 = 5/2
5/2 x 4/1 = 20/1 = 20
(We are dividing fraction)
(keep change flip)
You have to divide both sides by 5 because it states"5t" and you should get "t=20"
Answer:
16
Step-by-step explanation:
Answer:
a) 300 + 80h = x
b) $780
Step-by-step explanation:
So, the original cost is $300, plus an additional $80 times the number of hours rented.
h will represent the number of hours rented
x will represent our total cost (use whatever variable your teacher expects :))
300 + 80h = x
This is our equation. Now, we want to find the cost for 6 hours. Substitute 6 in for h.
300 + 80(6) = x Solve for x.
300 + 480 = x
780 = x This means the total cost for 6 hours will be $780.
Hope this helps :)
NOTE: I noticed in part a, it referred to a "dunking booth". I solved this problem as if that was a typo and they were referring to the jumper.
Answer:
35.7142857143
Step-by-step explanation:
All you need to do is divide 250 by 7 because their are 7 days in a week.