1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrews [41]
3 years ago
12

Javier writes an integer on a piece of paper. The absolute value of his number is less than 4. Which is true of the possible val

ues of Javier’s number?
The possible values are less than 4.
The possible values are less than –4.
The possible values are less than 4 but greater than –4.
The possible values are either greater than 4 or less than –4.
Mathematics
2 answers:
stiks02 [169]3 years ago
8 0

Answer:

Answer is C.

Step-by-step explanation:

alex41 [277]3 years ago
7 0

Answer:

The possible values are less than 4 but greater than –4

Step-by-step explanation:

If the absolute value of integer number is less than 4 then it is 0, 1, 2 or 3.

so the possible integer numbers are: -3, -2, -1, 0, 1, 2 or 3.

All of them are greater than -4 and less than 4

You might be interested in
Dominic makes and sells salsa. The function C = 2n + 200 represents his costs, in dollars, for producing n jars of salsa. His re
Elan Coil [88]

Answer:the function representing profit, P = 3n + 200

Step-by-step explanation:

The function C = 2n + 200 represents his costs, in dollars, for producing n jars of salsa.

The revenue, or the amount he receives for selling n jars, can be represented by the function R = 5n.

Profit = revenue - cost or expenses.

Therefore,

The function representing Dominic's profit, P, for selling n jars of salsa will be

P = 5n - 2n + 200 = 3n + 200

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Leena knits 10 rows in 12 min. At this pace, how long will it take her to knit the next 25 rows?
tatiyna
For 10 rows, she takes = 12 min.
So, for 1 row, she'll take = 12/10 

Now, for 15 rows, it would be: 12/10 * 25 = 12/2 * 5 = 60/2 = 30

So, Your Final Answer would be 30 minutes

Hope this helps!
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Convert. 4600 g = _____ kg​
faltersainse [42]

Answer:

4.6 Kilograms.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
The following set of ordered pairs represent a function:
MAXImum [283]
Eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
4 0
3 years ago
4 tons of bark cost $29,120.00. What is the price per pound?
son4ous [18]
4*2000

29120/8000=$3.64
7 0
3 years ago
Other questions:
  • An open box is formed by cutting squares with side lengths of 3 inches from each corner of a square piece of paper. what is a si
    12·1 answer
  • Bevil and sona each got a big cookie.Sona gave Alfredo half her cookie,Bevil gave Alfredo one-third of his cookie. What fraction
    6·1 answer
  • There were 90 boys at the Hammarskjold school dance. They made up 60% of all of the students there. How many total students were
    6·1 answer
  • 2
    6·2 answers
  • {{{{Help Please please}}}}
    13·1 answer
  • Can anyone help me with this question . <br> Please do not answer if you do not know .
    8·2 answers
  • True or false: This equation is a linear function.<br> y= r3 + 3<br> O True<br> O False
    14·2 answers
  • A shark is being tracked with a fin tag. The shark is swimming steadily 32 feat below the surface before ascending 5 feet and qu
    13·1 answer
  • Using the given picture, determine which 2 lines are parallel and which theorem proves it.
    10·2 answers
  • 7) What is the range of the function f(x) = (x + 3)^2 + 4?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!