1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
navik [9.2K]
3 years ago
12

Help me plz for branliest Question is picture plz show working out

Mathematics
1 answer:
Agata [3.3K]3 years ago
5 0
You must use quadratic formula for each. 

The term in front of the x^{2} is the "a" value in the quadratic formula. The term in front of the x is the "b" value. And the constant term (no x's) is the "c" value. Now you must simply substitute these values into the quadratic formula for each question.

1.) x = -0.268 and x = -3.732

2.) x = -0.838 and x = -7.16

3.) x = 3.56 and x = -0.561

4.) x = 6.70 and x = 0.298

Hope this helps!
You might be interested in
Find the value of the expression
MArishka [77]

The value would be -35.357.

8 0
2 years ago
3/5 ÷ 1 1/4 =<br> (20 points)
Anna11 [10]

3/5 ÷ 1 1/4 = 0.48

0.48 will be your anwer


7 0
2 years ago
Please, I need help with this math question.
kondaur [170]

Step-by-step explanation:

Indeed the brainliest is t

8 0
2 years ago
2 sin^2(x) + 3sin(x) + 1 - 0 in radians
alexira [117]
This was a quadratic formula
sin is the y value
here is me solving it

7 0
3 years ago
#9 - The Question
melamori03 [73]

Answer:

  12

Step-by-step explanation:

There are many ways to approach this problem. I like a method that uses the least amount of computation. We could figure how much Wendy makes on a bag of chips, the additional amount Wendy wants to make, then divide the latter by the former to find the number of additional bags to sell.

We could use a proportion to figure the number of bags corresponding to $126 in earnings, then subtract the 72 bags already sold. Essentially, we will do this, but without the intermediate numbers.

__

The additional fraction of 72 bags will be ...

   (126/108) -1 = 18/108 = 1/6

Then Wendy must sell an additional ...

  (1/6)×(72 bags) = 12 bags

to increase her earnings to $126.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the unit rate for 175 calories in 12 ounces
    7·1 answer
  • Find the loss percentage if cp is 400 rs and sp is 380rs
    6·2 answers
  • Which number is a rational number???
    12·1 answer
  • Mr. Chan bought some pencils for a group of students.If he gives them 2 pencils each, he will have 10 pencils left.If he gives t
    12·2 answers
  • Which of the following equations is equivalent to the slope formula
    6·1 answer
  • Classify as specific as possible.
    5·2 answers
  • The diameter of a circle is 10 meters. What is the circumference?
    10·1 answer
  • 36x-2 + 34x+2 = 180 solve
    6·2 answers
  • 4. Find the slope of the line that posses
    14·2 answers
  • Put the quadratic into vertex form and state the coordinates of the vertex. y= y= \,\,x^2-6x-3 x 2 −6x−3
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!