Answer:
Total cost is equal to $81300
So option (c) will be correct answer.
Explanation:
Actual unit of production = 42000
Cost of per equivalent material = $1.10
Equivalent cost of material =
$
Equivalent cost of labor =
$
Therefore total cost of production = $46200+$35100 = $81300
So total cost will be $81300
Therefore option (c) is the correct answer
AP courses are part of the College Board organization that requires students to take a rigorous test at the end of the course to potentially earn college credit. A dual credit course on the other hand is an official course at Loyola University Chicago.
Answer:
Test marketing holds a lot of importance for the company. It allows
the company to test their product in a small region so as to get an
idea whether the product will work in a bigger market or not.
Through this, the company can measure the performance of the
product and can decide whether it should be released nationwide
for sale. Through this, the company can estimate the earnings that
can be earned through this product beforehand.
Explanation:
I think the answer is d since the first 2 options are true
Answer:
cost of goods available for sale= $29,100
Explanation:
Giving the following information:
Sales Revenue$26,000
Beginning Finished Goods Inventory8,000
Ending Finished Goods Inventory13,500
Cost of Goods Manufactured15,600
cost of goods available for sale= beginning finished goods inventory + purchases
We have to find the amount of purchases.
We know that:
cost of goods manufactured= Beginning Finished Goods Inventory + purchases - Ending Finished Goods Inventory
15600= 8000 + purchases - 13500
purchases= 15600 - 8000 + 13500
purcases= 21,100
cost of goods available for sale= 8000 + 21100= $29,100