1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vera_Pavlovna [14]
3 years ago
5

Identify the middle line for the function.

Mathematics
2 answers:
Ierofanga [76]3 years ago
7 0
The solution to the problem is as follows:

<span>'(t) = 0 gives:
 
-24t + 60 = 0
 
t = 2.5
 
For this t, the second derivative s"(t) = -24 is negative.

And so, s(t) is maximum for t = 2.5.
 
Maximum height is:
 
S = -12(2.5)^2 + 60(2.5) +8 = 233ft
</span>
I hope my answer has come to your help. God bless and have a nice day ahead!
soldi70 [24.7K]3 years ago
6 0
Hello there.

<span>Identify the middle line for the function.

Identify the middle line for the function: f (t) = 5sec(3t − π) + 1.

</span><span>y = 2
</span>
You might be interested in
Find the difference (10j-7)-(-9j+2)
JulijaS [17]
(j-9) is your answer
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Describe how (2 cubed) (2 superscript negative 4) can be simplified.
irina [24]

Answer:

1/2

Step-by-step explanation:

Given:

(2 cubed) (2 superscript negative 4)

= (2³)(2^-4)

= (2³) (1 / 2⁴)

= (2³ * 1) / 2⁴

= 2³ / 2⁴

Both numerator and denominator has the same base. Thus, pick one of the bases

Also, in indices, division sign can be translated to subtraction

Therefore,

2³ / 2⁴

= 2^3-4

= 2^-1

= 1/2¹

= 1/2

(2³)(2^-4) = 1/2

7 0
3 years ago
Given the function f(x) = 3x, find the value of f−1(27). f−1(27) = 1 f−1(27) = 3 f−1(27) = 9 f−1(27) = 81
Mariulka [41]
Fun fact
if f(a)=b then f⁻¹(b)=a
so
if f⁻¹(b)=a then f(a)=b
 
so we find f(x)=27 and the solve for x

f(x)=3x=27
3x=27
divide both sides by 3
x=9

so if f(9)=27 then f⁻¹(27)=9
problem solved

answer is 9
7 0
3 years ago
How many extraneous solutions does the equation below have? StartFraction 9 Over n squared 1 EndFraction = StartFraction n 3 Ove
BigorU [14]

The equation has one extraneous solution which is n ≈ 2.38450287.

Given that,

The equation;

\dfrac{9}{n^2+1} =\dfrac{n+3}{4}

We have to find,

How many extraneous solutions does the equation?

According to the question,

An extraneous solution is a solution value of the variable in the equations, that is found by solving the given equation algebraically but it is not a solution of the given equation.

To solve the equation cross multiplication process is applied following all the steps given below.

\rm \dfrac{9}{n^2+1} =\dfrac{n+3}{4}\\\\9 (4) = (n+3) (n^2+1)\\\\36 = n(n^2+1) + 3 (n^2+1)\\\\36 = n^3+ n + 3n^2+3\\\\n^3+ n + 3n^2+3 - 36=0\\\\n^3+ 3n^2+n -33=0\\

The roots (zeros) are the  x  values where the graph intersects the x-axis. To find the roots (zeros), replace  y

with  0  and solve for  x. The graph of the equation is attached.

n  ≈  2.38450287

Hence, The equation has one extraneous solution which is n  ≈  2.38450287

For more information refer to the link.

brainly.com/question/15070282

5 0
3 years ago
Answers please?? Thank you!
Free_Kalibri [48]
A= 1,3
B= 5,5
C= 6,1
Here you go
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Quadrilateral qrst has diagonals that are perpendicular but not congruent. which type of quadrilateral could describe quadrilate
    7·1 answer
  • John is paid $10.40 for each hour he works. What is his gross pay in a week he works 32 hours?
    13·2 answers
  • Need help solving. Prefer you show each step in solving.
    12·1 answer
  • If a test has 40 questions and you get 200 points for the whole test, how many points are each question worth?
    13·2 answers
  • Kendra buy a magazine for $3 and four paperback books for $5 each. The expression 3 + 4 x 5 represents the total cost in dollars
    6·1 answer
  • Given the pre-image point A (4,-9) and it's image point A' (12, -27), determine the scale factor
    6·1 answer
  • A train travels at a speed of 90 miles per hour. How far will it have
    15·2 answers
  • NEED HELP ASAP PLEASE PLEASE PLEASE​
    14·1 answer
  • Which is the better deal? $2.89 for 4 quarts or $4.39 for 6 quarts
    11·1 answer
  • What is the value of g?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!