Answer:
Step-by-step explanation:
you change it to an improper fraction for example 20 2/6x6 3/6
you gotta multiply the 6 in the 20 2/6 by 20 then add the 2 so it would be 122/6 do the same for the other and then you have 39/6 then multiply 122/6x39/6
Answer:
30%
Step-by-step explanation:
There's 100 squares in total, and 30 of the 100 are shaded! 30/100 is .3 and multiplied by 100 gives you the percentage, 30.
Use percentage multipliers:
$28/0.8 = $35
The original price of the set is $35.
Hope This Helps!
4 pairs of pants for $18.
Divide price by quantity to get the cost of 1 pair of pants:
18 / 4 = 4.50 per pair.
Divide 27 by 4.50 to find number of pairs:
27 / 4.5 = 6
6 pairs of pants can be cleaned for $27.
Answer:
Ava's share = $20
Charlotte's share = $16
Step-by-step explanation:
15x + 12x = 36 : multiply each girl's age by same amount and adding gives $36
27x = 36 : add x terms
x = 36 / 27 : divide both sides of equation by 27
x = 4 / 3
Ava's share = 15x = 15 * 4/3 = 20
Charlotte's share = 12x = 12 * 4/3 = 16