1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sholpan [36]
3 years ago
15

Volume= 250ft diameter is 8ft what is the height

Mathematics
1 answer:
jek_recluse [69]3 years ago
7 0

Answer:

49.9348634

Step-by-step explanation:

pi r squared is area of a circle

4ft squared = 16ft

16 pi is area of circle face

250 / 16pi = 49.9348634 (round to whatever you need)

You might be interested in
Answer plzzz first right answer gets brainlyiest answe okay I know I spelled it wrong
yan [13]
9.   she spends 1 hour total  and 1/2 hour on spanish. So she has another 1/2  on another subject ( as she spends equal time on each subject)

So number of subjects = 1 / 1/2 = 1 * 2 = 2


8 0
3 years ago
Write a real time problem where you would have to multiply 120 and 75
lorasvet [3.4K]
There are 75 people and you need to give each of them $120 for their graduation day.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of the line ?
N76 [4]

Answer:

Slope would be -1/3

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
236x10 to the 5 power<br> Please help
Delicious77 [7]

Answer: 23600000

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factorization prima de 1024
Tamiku [17]
1024
/ \
32 32
/ \ / \
8 4 8 4
/\ /\ /\ /\
(2) 4 (2) (2)(2) 4 (2) (2)
/\ /\
(2)(2) (2)(2)

2x2x2x2x2x2x2x2x2x2 or 2^10

*(There wasn’t a little 10 to use so I just put 2^10 which is two to the tenth power)

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Can somen please help me quickly!!!!!!!!!!
    7·2 answers
  • It's going to be Lindsay's birthday soon her friends Chris, Mikhail, Wolfgang, and Adrian have contributed equal amounts of mone
    14·1 answer
  • Laura and Sean find the product of 2/3 x 4 using different methods.
    14·1 answer
  • What is the same about intersecting lines,perpendicular lines,and parallel lines
    15·1 answer
  • Which statements are true regarding quadrilateral ABCD? Check all that apply.
    10·1 answer
  • Complete the statement <br><br> 14min=?sec
    10·2 answers
  • Write an equation in slope intercept form for the line that passes through (1,8) and (2,11)
    11·2 answers
  • There are 10 girls and 6 boys in a class. The teacher randomly draws one student's name and then draws another. What is the prob
    5·2 answers
  • It costs $3.00 for 45 gallons of detergent. What is the cost per gallon of detergent? *
    5·2 answers
  • Nick is making a fruit salad. He buys apples for $1.29 per pound and oranges for $1.35 per pound. He spends no more than $12.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!