The ratio table shows that 4 pounds of tomatoes cost $14. Complete the
1 answer:
Answer:
1 tomato: $3.50
2 tomatoes: $7
3 tomatoes: $10.50
4 tomatoes: $14
Step-by-step explanation:
Ok, to start of if 4 tomatoes cost $14, that means 2 tomatoes cost $7. This probably means 1 tomato cost $3.50 and 3 tomatoes cost $10.50. Hope this helps!
You might be interested in
the one that has 65 and 54, 3rd one
Answer:
33.912 in
Step-by-step explanation:
find the area of the circle first by: multiplying 1.5squared X 3.14= 7.065
the multiply it by the height (4.8) = 33.912
If Sofia and Juana worked together I would take them 1 hour
Writing the word problem as an equation you get:
x - 18 ≥ -12
Now to solve for x:
Add 18 to both sides of the inequality:
x ≥ -12 + 18
Simplify:
x ≥ 6
Answer:
271 boxes
Step-by-step explanation: