1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nalin [4]
2 years ago
8

I have 6 one, 7 tens and 14 hundreds. what number am i?​

Mathematics
2 answers:
Nostrana [21]2 years ago
7 0

Answer:

1,476

Step-by-step explanation:

I hope this helps you out! (please give me brainliest)

Lisa [10]2 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

6×1 = 6

7×10 = 70

14×100 = 1400

6+70+1400 = 1476

You might be interested in
Shawna, Ryan, and Dominic ate a whole pizza. Shawna ate 1
mafiozo [28]

Answer:

\frac{1}{6}

Step-by-step explanation:

You need to add the amount Shawna & Ryan ate together, then subtract it from 1 to find the amount of pizza that was left for Dominic to eat.

\frac{1}{3} + \frac{1}{2} = ?

Make all the denominators the same to add fractions.

\frac{1}{3}  is \frac{2}{6}

\frac{1}{2}  is \frac{3}{6}

\frac{2}{6} +  \frac{3}{6} = \frac{5}{6}

1 -  \frac{5}{6} = \frac{1}{6}

4 0
2 years ago
8. Solve the measurement conversion problem. 8 ounces=1cup. Multiply 24x4 then convert to cups
taurus [48]
I believe the answer is D

Because 24x4 is 96
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A^3 b^2/a^-1 b^-3 please help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
SashulF [63]

Answer:

Hope the picture will help you.............

8 0
2 years ago
X+(3x+2)+(1)/(2)x=29
Vladimir79 [104]

Answer:

\boxed{x=6}

Step-by-step explanation:

x+3x+2+0.5x=29

\sf Combine \ like \ terms.

4.5x+2=29

\sf Subtract \ 2 \ from \ both \ sides.

4.5x+2-2=29-2

4.5x=27

\sf Divide \ both \ sides \ by \ 4.5.

\displaystyle \frac{4.5x}{4.5} =\frac{27}{4.5}

x=6

5 0
3 years ago
Devon is trying to find the unit price on a 6-pack of drinks on sale for $2.99. his sister says that at that price,each drink wo
tresset_1 [31]
It is not true

6pack = 6 pieces ? 

6 pieces for $2.00 = $12   not $2.99

Devon should divide $2.99/6  ~~  $0.49


6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which expression is another way to show 9/2
    13·2 answers
  • A car traveled 88 km in 1 hour, 90 km in the next 2 hours, and then 76 km in 1 hour before reaching its destination. what was th
    6·1 answer
  • 7(h-4)=2h+17 help plzz
    6·1 answer
  • Ms. Huggins collected data from each of her four math classes to see if having an after-school job was independent or dependent
    10·1 answer
  • If the area of a square is 36 square unit what si the length of a side of the square​
    13·2 answers
  • Molecules of a toxic chemical eventually decompose into inert substances. Suppose the decomposition time is exponentially distri
    10·1 answer
  • In the diagram shown, /Il m, m
    11·1 answer
  • Question number eight answer
    12·2 answers
  • HELP ME PLEASE 30 points, HELP
    6·2 answers
  • Can you pls help me with this question thank you
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!