1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vivado [14]
3 years ago
13

What are the answers to 5,6,and 7

Mathematics
1 answer:
levacccp [35]3 years ago
4 0
Jdurjrjufurjrjrjrurrurjrn it is 6
You might be interested in
13 pounds of flower is 7$. how much is 1 pound of flower?​
Bogdan [553]
Given,

Cost of 13 pounds of flower is 7$

One pound = ?

Cost of one pound = 13/7 = 1.85$
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Line e passes through points (7, 8) and (4, 10) Line f is parallel to line e. What is the slope of line f?
Tatiana [17]
<h3>Answer:  -2/3</h3>

==================================================

Explanation:

Use the slope formula to find the slope of line E

m = (y2-y1)/(x2-x1)

m = (10-8)/(4-7)

m = 2/(-3)

m = -2/3

The slope of line E is -2/3

The slope of line F is also -2/3 since parallel lines have equal slopes but different y intercepts.

8 0
3 years ago
John is mixing nuts and raisins to sell at the school store. Nuts are sold in 4 pound packages and raisins are sold in 1 pound p
RideAnS [48]

Answer:

Why won't the shrimp share it's treasure?

Step-by-step explanation:

because it's shellfish

What do you call a shoe make out of a banana?

A slipper

6 0
2 years ago
I will rate you branliest
nadezda [96]

Answer:

a₃ = 9

Step-by-step explanation:

The numbers in the set are referred to as { a₁, a₂, a₃, ... }

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. Boylan collected 12 frogs for every 4 toads he found. Which is the same as the ratio of toads to frogs?
telo118 [61]

Answer: 1:3

Step-by-step explanation: for 4 toads you have 12 frogs so the ratio is 4 to 12. But you can simplif, divide each side by 4 so it’s 1 to 3

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Arc CD 2/3 of the circumstance of a circle. What is the radian measure of the central angle?
    14·1 answer
  • 10/4 divided 9/2 I wanna know what does this equal .
    7·2 answers
  • Work out the length of BC .
    6·2 answers
  • Determine if this relationship forms a direct variation. Verify your answer.
    10·2 answers
  • Which of these lines is perpendicular to the line y = 3x + 2?
    9·1 answer
  • How many 1/2 cup servings are there in seventh 8th cup of peanut butter
    5·1 answer
  • 75% OFF!<br> The sale price of a garden hose is $2. What was the original price?
    13·1 answer
  • If $3,500 is invested at a rate of 6% , compounded continuously, approximately what amount of time would be needed to have a bal
    11·1 answer
  • The members of a sewing circle
    5·1 answer
  • I am a number greater than $4,000 less than $6,000 by ones digit and 10 digit are the same my 10,000
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!