Given,
Cost of 13 pounds of flower is 7$
One pound = ?
Cost of one pound = 13/7 = 1.85$
<h3>
Answer: -2/3</h3>
==================================================
Explanation:
Use the slope formula to find the slope of line E
m = (y2-y1)/(x2-x1)
m = (10-8)/(4-7)
m = 2/(-3)
m = -2/3
The slope of line E is -2/3
The slope of line F is also -2/3 since parallel lines have equal slopes but different y intercepts.
Answer:
Why won't the shrimp share it's treasure?
Step-by-step explanation:
because it's shellfish
What do you call a shoe make out of a banana?
A slipper
Answer:
a₃ = 9
Step-by-step explanation:
The numbers in the set are referred to as { a₁, a₂, a₃, ... }
Answer: 1:3
Step-by-step explanation: for 4 toads you have 12 frogs so the ratio is 4 to 12. But you can simplif, divide each side by 4 so it’s 1 to 3