1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivanshal [37]
3 years ago
14

A store is selling five cans of tomato sauce for $5.25. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
Svetach [21]3 years ago
8 0
The unit price is tantamount to saying the price of each. For this item, we are asked to determine the price of each can. Thus, it can be determined by dividing the price to number of cans.
                           $5.25 / 5 = 1.05
Thus, each can of tomato sauce costs $1.05. 
Hatshy [7]3 years ago
6 0

Answer:

1.05

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Question 1/8
just olya [345]

Answer:

discount = 290 × <u>1</u>

4

= 72.50

new price is

290.00

<u>72.50</u> -

217.50

5 0
3 years ago
How many solutions does the equation 6y - 3y -7 = -2 +3 have?
kenny6666 [7]

Answer:

6y - 3y - 7 = -2 +3

Simplify both sides:

3y -7 = 1

Add 7 to both sides:

3y = 8

Divide both sides by 3:

y = 8/3 = 2 2/3

There is only one solution.

8 0
3 years ago
Can anyone help me with this
Sedbober [7]

Answer:

x=0, - 9

Step-by-step explanation:

x^2+9x=0

x(x+9)=0

x=0 or x=-9

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP LAST PROBLEM!
Keith_Richards [23]
Given 4 boxes of pencils cost $5,
Unknown- slope 
$1.25 per box since $5/boxes
Equation y=mx+b
Substitute $1.25/per box for m
Solve y=$1.25x  
The Check
$5=$1.25/per box(4 boxes)
$5=$5
3 0
3 years ago
7/2x + 1/2x = 7 + 9/2x
lesya [120]

Answer: x=-14

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
Other questions:
  • 8 - z/2 = 5 solve for z
    8·2 answers
  • Y=x+5 what is the slope?
    11·2 answers
  • Liza is playing a game in which she earns 3 points for each correct response but loses 2 points for each incorrect response. She
    8·2 answers
  • And
    10·1 answer
  • Cost of pen:1.50 <br> markup:70%
    9·2 answers
  • Please help me with this, anything is appriciated!! ^^
    7·1 answer
  • It takes about fifteen minutes walk one dog. How many hours does it take to walk 25 dogs separately?
    6·2 answers
  • What are the values of m and 0 in the diagram below?
    12·1 answer
  • Please can you help me!!!!!!!!
    7·1 answer
  • 4 divided by 3678 pls help
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!