1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
atroni [7]
3 years ago
9

5,829 in expanded form

Mathematics
2 answers:
dsp733 years ago
8 0

Answer:

5,000 + 800 + 20 + 9

Step-by-step explanation:

The definition of expanded form is to "write the value of each digit then add them together to find the sum." - study.com

That is exactly what we did above.

If we write it going up and down like below, we can pull the individual values:

5 000

8 00

2 0

9

I hope this helps!

kow [346]3 years ago
7 0
500000
46
67 in expand
You might be interested in
the larger triangle is a dilation of the smaller triangle with a center of dilation at (2,-1). Whatbis the scale factor of the d
leva [86]
I think it’s 2. You can see this because if you count the squares in the smaller triangle it is 3 along. You would then need to double the amount of squares on all sides. This makes the larger triangle now 6 squares along. 6/3 is 2 making the scale factor 2. (This is only if I have read the question correctly and we are calculating small to big. If I have read it wrong and it is big to small it would be 1/2)
5 0
4 years ago
Mini muffins cost $3:00 per dozen Andre says I have $2:00 so I can afford 8 muffins Elena says I want to get 16 muffins so I’ll
jasenka [17]

Answer:

I agree with both.

Step-by-step explanation:

If it's $3 per dozen that would be $0.25 per muffin because

3 ÷ 12 = 0.25

And if Andre has $2 than he can only afford 8 muffins because

0.25 x 8 = 2

And if Elena wants 16 muffins

16 x 0.25 = 4

So she will have to pay $4.

Hope this makes sense and helps!

4 0
3 years ago
What is the unit price of a quart of milk for $0.89?
astraxan [27]

Answer:

$3.65/gallon APEX

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What is the value of n?
qaws [65]

Answer:

your answer will be<u> A.85°</u>

Step-by-step explanation:

hope it helps you

have a great day!!!

4 0
3 years ago
What is the definition of evaluate? this is for a test please help​
Daniel [21]

Answer:

The definition of evaluate is to find a numerical expression or equivalent for - an equation, formula or function.

Step-by-step explanation:

6 0
4 years ago
Other questions:
  • Jordan is three years older than four times Lily's age. The sum of their age is 68. How old is Jordan?
    15·1 answer
  • -(-81/-9) is this positive or negative?
    11·1 answer
  • LMNP is a rectangle. Find the value of x and the length of each diagonal. LN=6x+9and MP=9x−6
    15·1 answer
  • What is the value of 3/7 times .1 divided by 5/21
    11·1 answer
  • Give answer please :)
    7·1 answer
  • Simplify the expression <br> 5i(6-8)<br> A. 40-30i<br> B. 40+30i<br> C. -30+40i<br> D. 30+40i
    15·1 answer
  • 2.) Kyle swims a 1/2 mile every 1/4 hour. How far will he swim in one hour?
    13·1 answer
  • Please answer I will mark brainliest​
    14·2 answers
  • Simplify the following expression and show your work in details please .
    10·2 answers
  • Help me asap!!!!!!!!!!!!!
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!