1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tanzania [10]
3 years ago
8

I need help anyone, I will thank u a lot

Mathematics
2 answers:
Margarita [4]3 years ago
6 0

Answer:

18=1/12

Step-by-step explanation:

you take both fractions and multiply them to get 1/12

OverLord2011 [107]3 years ago
6 0

Answer:

1). Option C

2). Option D

Step-by-step explanation:

For the figure 1 attached,

It is given that Jeanne has spent $70.45 on the club for 12 months.

First month she paid monthly fees and an additional amount of $10.45.

Now we assume that the monthly fees of the club is $x

So in the first month Jeanne paid total amount = $(x + 10.45)

Further she pays only fees for 11 months.

Therefore, payment made for fees = 11x

Now we form the equation as

(x + 10.45) + 11x = 70.45

12x + 10.45 = 70.45

12x = 70.45 - 10.45

12x = 60

x = \frac{60}{12}=5

Payments made in 12 months will be,

15.45, 5, 5, 5, 5, 5, 5, 5, 5, 5, 5, 5

Therefore, initial payment was 10.45 and rate of change of this function will be 5.

Option C is the answer.

In other part of the question we have to find the probability from two spinners.

Probability of getting B on spinner 1 will be

P₁ = \frac{\text{Number of alphabet B on the spinner}}{\text{Total number of sections on the spinner}}

= \frac{2}{8}=\frac{1}{4}

Similarly probability to get number 1 on spinner 2 will be

P₂ = \frac{2}{6}[/tex]

 = \frac{1}{3}[/tex]

Now the probability of both the events = \frac{1}{4}\times \frac{1}{3}=\frac{1}{12}

Therefore, Option D is the answer.

You might be interested in
What is the answer to -3.4 - 1.6?
NeX [460]

Answer:

-5

Step-by-step explanation:

-3.4 - 1.6 = -5

6 0
2 years ago
A 15 oz can of peaches costs $1.99 and a 24 oz can of peaches cost $2.55. How much is the price per ounce of the 15 oz can of pe
Natalka [10]
Divide the price by the number of ounces.

=$1.99 ÷ 15 ounces
=$0.13

The price per ounce of the 15 ounce can is $0.13.

Hope this helps! :)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
To estimate your average monthly salary, divide your salary by the number of months in a year. Write and solve an equation to de
Ivahew [28]

Answer:

yearly salary is $55,800

Step-by-step explanation:

$4,560 x 12= 55,800

6 0
3 years ago
A driveway is 40 yards long about how many meters long is it
aliya0001 [1]
36.576 meters long is how long it would be
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The diameter of a sphere is 6 ft. Find the exact volume of the sphere.
OleMash [197]

Answer:

V ≈ 113.1ft³

Step-by-step explanation:

the answer is V ≈ 113.1ft³.

I hope this helps you.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The square of a number minus the number = 20, Can You form a quadratic equation and factorise it?
    13·1 answer
  • How to divide fractions
    13·2 answers
  • The volume of a sphere is 2,240 yd^3. What will be the new volume in the dimensions are multiplied by 1/4?
    7·1 answer
  • What is the Distance between (-4, -8) and (10, -8)??
    11·2 answers
  • If you could help I would really appreciate it, but if not that’s fine. Thank you.
    6·1 answer
  • The graph of the function f(x) is shown
    11·1 answer
  • D+g/h for d=35, g=19 and h=6<br> A. 9<br> B. 2.7<br> C. 7.3<br> D. 8
    12·1 answer
  • A quality control manager is inspecting four digital scales to see if they accurately reflect a weight of 0 ounces. The table sh
    9·2 answers
  • TRUE or FALSE: Observational studies are used to determine causality between explanatory and response variables.
    5·1 answer
  • What is the radius of 3 inches in a circle what is the radius?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!