1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kondor19780726 [428]
3 years ago
6

2/7(x+4)=−6 help x=−35 x=−25 x = 25 x =35

Mathematics
1 answer:
jekas [21]3 years ago
5 0

Answer:

x= -25

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I’m having a bit of trouble could someone please help me??
FinnZ [79.3K]

Answer:

1.Conduction

2.the second one

sorry if these are wrong

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given the rule: y is 5 more than x, when x=5 what is the value of y?
max2010maxim [7]
The value of y should be 8
4 0
3 years ago
Solve the system of equations
Veseljchak [2.6K]

Answer:

Option c is right:

(-6 , 2)

Step-by-step explanation:

( -6 , 2)

7 0
3 years ago
Instant Oats cost $4.89 for 10 servings. What is the cost per 1 serving
tester [92]

<em>Look</em><em> </em><em>at</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>attached</em><em> </em><em>picture</em><em>⤴</em>

<em>Hope</em><em> </em><em>it</em><em> </em><em>will</em><em> </em><em>help</em><em> </em><em>u</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em>

8 0
3 years ago
In the equation, y = 4k, identify the dependent and independent variables
ivolga24 [154]
Y is the independent variables
k is the dependent variable
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the unit rate for 80 inches over 10 days
    7·2 answers
  • The Quick Mart has two kinds of nuts. Pecans sell for $1.55 per pound and walnuts sell for $1.95 per pound. How many pounds of w
    5·1 answer
  • the mode (rounded to the nearest tenth if needed) of the following data set is 30,29,40,51,39,33,24,60,40,35,58
    6·2 answers
  • The snacks for lupes class cost $6.75 how much is each banana if each orange costs $0.40
    13·1 answer
  • The nutrition fact sheet at a fast food restaurant says the fish sandwich has 380 calories, and 171 calories are from fat. What
    11·1 answer
  • MATH HELPLEASE. WILL GIVE BRAINLIEST!
    5·2 answers
  • For each of the following pairs of signed integers (2’s complement), subtract the second from the first. Show the decimal equiva
    10·1 answer
  • Mai and priya were on scooters Mai traveled 18 meters in 4 seconds priya travels 28 meters in 6 seconds who was moving faster? P
    5·1 answer
  • Hello please help i’ll give brainliest
    9·2 answers
  • Write as a single fraction in it's simplest form:
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!