1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ale4655 [162]
3 years ago
14

A.S.A.P PLEASE HELP

Mathematics
1 answer:
Monica [59]3 years ago
4 0
To solve this problem yu must apply the proccedure shown below:

 1. You have that the <span>focus of the parabola is located at (0,–2) and the directrix is represented by y=2. Therefore, you have:
</span>
 √(x0-0)²+(y0-(-2))²=|y-2|

 2. By simplifying and clearing x², you obtain:

 (√x0²+(y0+2)²)²=(y0-2)²
 x0²+(y0+2)²=(y0-2)²

 { Note: x0²=x and y0=y)

 x²=-8y

 The answer is: x²=-8y
You might be interested in
Paula received a paycheck of $585. This amount reflects her weekly earnings less 10% of her earnings for deductions. How much wa
LenKa [72]
In order to do this we must set up an equation
We are looking for the original amount she was paid, which we'll represent by the variable X
We know that $585 is X minus 10% of X
This means that $585 is 90% of X (or X times 0.90)
So, our equation is

X(0.90)=585

In order to solve this, we can divide both sides by 0.90

X=650

So, she was originally paid $650
5 0
3 years ago
Which expression is equivalent to x^2-10x+24
Brut [27]

Answer:

(x-4)(x-6)

Step-by-step explanation:

By factorization, x^2-10x+24 can be written in the form (x-4)(x-6). Thus the roots of the quadratic equation are x= 4 and 6 respectively.

4 0
3 years ago
A store buys an item for $50 and marks it up 100%. What is the price?
Nookie1986 [14]
$100 

100% would be doubling it.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A pound of rice crackers costs $2.88. Matthew purchased 1/4 pound of crackers. How much did he pay for the crackers.
dlinn [17]
So you know that a pound of rice crackers cost $2.88. You also know that Matthew bought 1/4 or 25% or 0.25 of a pound. This means that by multiplying 0.25 by $2.88, you can determine the cost.

0.25 x 2.88 = $0.72
Therefore, Matthew paid 72 cents or $0.72 for 1/4 pound of rice crackers
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The standard form of the equation of a circle is (x−3)2+(y−1)2=16.
____ [38]
Use:(a-b)^2=a^2-2ab+b^2\\\\(x-3)^2+(y-1)^2=16\\\\x^2-2\cdot x\cdot3+3^2+y^2-2\cdot y\cdot1+1^2=16\\\\x^2-6x+9+y^2-2y+1=16\\\\x^2+y^2-6x-2y+10=16\ \ \ |-16\\\\\boxed{x^2+y^2-6x-2y-6=0}
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write the equation of the line, in slope-intercept form, with the
    15·1 answer
  • Q. You are working on an air conditioning system. A
    7·1 answer
  • Work out the angles marked x in each diagram you must show your working
    6·1 answer
  • What value of x makes this equation true? HELP ASAP PLZ PLZ PLZ PLZ
    14·2 answers
  • ANSWER FAST PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZ!!!!!!!!!!! Explain how to use estimation to help find the product of two decimals. Give an exam
    15·2 answers
  • Work out the Highest Common Factor of 63 and 105.
    15·2 answers
  • Convert 1/2 radians to degrees
    12·1 answer
  • What is 1.5•10^4•3•10^ 2?
    14·1 answer
  • BRAINIEST TO WHOEVER RIGHT
    12·2 answers
  • Use the pascal's triangle to expand (x+4)^5
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!