1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
loris [4]
2 years ago
15

It takes Morgan 1/8

Mathematics
2 answers:
zhannawk [14.2K]2 years ago
8 0
Morgan can write 6 pages in 3/4 of an hour
ahrayia [7]2 years ago
6 0
It will take her 6 hours because
3/4=6/8 hours
1/8= 1 hour
I hope this was helpful
You might be interested in
the ratio of high school students who were homeschooled to those who attended other schools was three to seven. if there were 90
lina2011 [118]

Answer:

210 high schoolers as ratio becomes 90:210

Step-by-step explanation:

we can see that 3:7 can be multiplied if 3 x 3 = 9 then 7 x 3 =21 we just add the zero and find a 90:210 ratio

6 0
3 years ago
What is 7/10 divided by 3/10
Aleksandr [31]

Answer:

2 1/3

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
A supermarket offers a delivery service. If a customer pays $9 per month, each delivery costs just $2. Write an equation that sh
Rzqust [24]

The linear function that models the total cost for x deliveries is:

y(x) = 2x + 9

-------------------

A linear function has the following format:

y = mx + b

In which

  • m is the slope, that is, the rate of change.
  • b is the y-intercept, that is, the value of y when x = 0.

In this problem:

  • Fixed cost of $9 per month, b = 9.
  • Cost of $2 for each delivery, thus m = 2.

The function for the <u>total cost for x deliveries is:</u>

y(x) = 2x + 9

A similar problem is given at brainly.com/question/16270359

4 0
2 years ago
How to solve a one step equation of R+3= -6 1/2 <br> please show all the work
IgorC [24]
Solve for R:
R + 3 = -(1/2 + 6)
Put 1/2 + 6 over the common denominator 2. 1/2 + 6 = (2×6)/2 + 1/2:
R + 3 = -(2×6)/2 + 1/2
2×6 = 12:
R + 3 = -(12/2 + 1/2)
12/2 + 1/2 = (12 + 1)/2:
R + 3 = -(12 + 1)/2
12 + 1 = 13:
R + 3 = -13/2
Subtract 3 from both sides:
R + (3 - 3) = -13/2 - 3
3 - 3 = 0:
R = -13/2 - 3
Put -13/2 - 3 over the common denominator 2. -13/2 - 3 = (-13)/2 + (2 (-3))/2:
R = (-13)/2 - (3×2)/2
2 (-3) = -6:
R = (-6)/2 - 13/2
(-13)/2 - 6/2 = (-13 - 6)/2:
R = (-13 - 6)/2
-13 - 6 = -19:
Answer:  R = (-19)/2
6 0
3 years ago
How fast should the ant walk to go around the rectangle in 4 minutes if the sides are 12 inches and 16 inches
Bess [88]
14 inches per minute.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The product of a number b and 3 is no less than 13
    9·1 answer
  • The diameter of a penny is 19.05 mm and the thickness is 1.52 mm what is the approximate volume of the role of Penny to the near
    15·1 answer
  • What is the unit rate for 14 lb for $2.99
    6·1 answer
  • What is the area of the parallelogram shown?<br> 8m2<br> 12m2
    10·1 answer
  • 8 with an exponent of -8 multiplied by 8 with an exponent of 6
    9·1 answer
  • 2x - 3&gt;5 what the answer
    5·2 answers
  • In a game,two cards are drawn,and then multiplied.The winner is the person with the largest product.Sofia had -8 and 4,Luke had
    11·1 answer
  • A solid has 4 faces and 4 vertices.
    10·1 answer
  • I have a question this is the picture ​
    13·1 answer
  • 6. Find the mean and the median for these data,
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!