1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LekaFEV [45]
3 years ago
10

A charity sold 475 tickets to a dinner auction. If the charity raised $16,625 in ticket sales, what was the cost of one ticket?

Mathematics
1 answer:
Tanya [424]3 years ago
3 0

Answer:

$35

Step-by-step explanation:

you have to divide the total money raised by the amount sold

16,625/475=35

each ticket was $35

and to make sure its correct you can always multiply the amount of 1 ticket to the amount sold

475*35=16,625

You might be interested in
The product of a and the sum of a and 34?
Arlecino [84]
A times 34 idfbutcgnjytfxvhitd
7 0
2 years ago
Last week, the price of cherries at the corner deli was $4.99 per pound. This week, cherries at the same deli are on sale at a 1
sergij07 [2.7K]

Answer:

The price for 3.75 pounds of cherries is $17.775.

Step-by-step explanation:

The price las week was $ 4.99 and it got a discount of 15% for this week, this means that the price for this week is 100% of the one prior minus 15%, therefore it is 85% of the last price. We need to calculate the price per pound with this discount as shown below:

\text{this week} = \text{last week}*\frac{95}{100}\\\\\text{this week} = 4.99*0.95 = 4.74 \text{ per pound}\\

Since the price is $4.74 per pound and we want to buy 3.75 pounds, then the total amount we need to pay is:

\text{total amount} = 3.75*4.74 = 17.775

The price for 3.75 pounds of cherries is $17.775.

6 0
3 years ago
Determine which ordered pair is a solution of Y equals 8X
Alchen [17]
The line y = 8x passes through the origin, which is the point (0, 0).

We say the ordered pair (0, 0) lies on the graph y = 8x.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
You buy candy bars at 85 cents each plus one newspaper for 60 cents. You can spend no more than $4. How many candy bars can you
Lilit [14]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

Well first you want to take 0.60 from the total amount which is $4 leaving you with $3.40

then you want to divide the remaining amount of money by the cost of a candy bar ($0.85)

So you do 3.40/0.85 which is equal to 4

5 0
2 years ago
Please please help with this. i need all 10 plsss. will mark as brainliest
iren2701 [21]

Answer:

1) (x+3)(x+4)

2) (x-9)(x+1)

3) (x-6)(x+5)

4) (x-3)(x-5)

5) (x-10)(x+1)

6) (x+3)(x+8)

7) (x-2)(x-8)

8) (x+4)(x-1)

9) (x-9)(x+5)

10) (x-8)(x+2)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A federal income tax exists to provide revenue for
    7·2 answers
  • Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. What is<br>has average rate of painting portraits per week?​
    15·1 answer
  • Leena thought of a number and divided it by 4. what can she do to get back her original number
    5·1 answer
  • When Lydia runs in a cross country meet, her arm swings rhythmically according to the model
    12·1 answer
  • What’s the answer? Some say 9, others say 1
    8·2 answers
  • What is the distance between the points (7,3) and (-8, O) on a coordinate grid?​
    15·1 answer
  • What is 2h+3 when h=6
    9·2 answers
  • Pls help. will mark brainlist!
    5·2 answers
  • Which of these inequalities has no solutions?
    13·1 answer
  • Maybe that I'm wrong, Only one way to find out.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!