1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ioda
3 years ago
15

I feel like I am asking so my questions but I dont really care its a Sunday xD

Mathematics
2 answers:
dimulka [17.4K]3 years ago
4 0
You would add like terms so it would be 1x then you add 1 to 7 so you would get 8.. the you divide both sides by 1x and you'd get 8=x
zepelin [54]3 years ago
4 0

Answer:  x = 8

−2x − 1 + 3x =7

−2x + −1 + 3x =7

(−2x+3x) + (−1) =7 (Combine Like Terms)

x+ −1 =7

x−1=7

Step 2: Add 1 to both sides.

x−1+1=7+1

x=8

You might be interested in
A shop keeper bought 26 apples from a fruit vendor for $37.70. How much did each apple cost?
Semenov [28]
You have to divide 37.70. By 26
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find a number that is divisible by 2,3,5,6,9,and 10
FinnZ [79.3K]
<em>90</em> and all of its multiples are.
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
You rent three movies and return them a day late. The regular rental fee is x dollars per movie. You are charged a total of (3x+
OlgaM077 [116]

minus 6 on both sides and then reduce down

8 0
3 years ago
The average daily attendance at the Lincoln school was 348 students during the month of March. If the month has 21 school days w
lakkis [162]

Answer:

7308

Step-by-step explanation:

348 times 21 = 7308

Sorry if this is wrong.

3 0
3 years ago
A boy kicks a 0.445 kg soccer ball with a force of 75 Newtons. What is the acceleration of the soccer ball?
Daniel [21]

Step-by-step explanation:

given, f=0.445 Kg

m=?

a=75 N

f=m x a

75=0.445 x m

75/0.445=x

168 Kg =m

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which is an acceptable first property to solve the equation -2x=12
    13·1 answer
  • Does anyone know this?
    11·1 answer
  • Carlos makes a shade of orange clay by mixing 18 grams of red clay with 3 grams of yellow clay. Anaya wants to make the same sha
    13·1 answer
  • Iready kara is sorting buttons by length for a craft project the line plot shows the length of each button if kara lines up all
    15·1 answer
  • THX PLZ HELP choices that go to the attachment are, $64 $65 $67 $68
    13·2 answers
  • Jack is using a ladder to hang lights up in his house.he places the ladder 5 feet from the base of his house and leans it so it
    13·1 answer
  • Mae Ling earns a weekly salary of $375 plus a 7.0% commission on sales at a gift shop. How much would she make in a work week if
    10·1 answer
  • A store advertises a sale that all items are
    13·1 answer
  • Plz helpppppppppppppppp
    11·1 answer
  • I need help for these 2 problems the reason it’s already written is because I got them wrong (20 pts)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!