1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anastasy [175]
3 years ago
6

A 2 pound of bag of corn costs $3.52. What is the price per ounce?

Mathematics
1 answer:
posledela3 years ago
5 0

Answer:

11p

Step-by-step explanation:

16 ounces to a pound

2 ounces = 32 pounds

$3.52 ÷ 32 = 11

You might be interested in
I really need help for this question <br>​
katrin [286]
The answer is equal the lengths change when a shape is dilated but the ratio of it does not
7 0
3 years ago
A yogurt company claims that it prints a free yogurt coupon under a randomly selected 20% of its lids. A loyal customer purchase
Alona [7]

Answer:

The customer can conclude that the company's claim is correct

Step-by-step explanation:

The percentage of lids that has a free yogurt coupon = 20%

The number of cups a loyal customer purchases = 85 yogurt cups

The number of cups that contained a coupon = 12 (14.1%)

The confidence interval performed = 99% confidence interval for the proportion of yogurt cups containing coupon codes

The interval obtained = (0.044, 0.238)

Therefore, the range of proportion within which the true proportion exists is 0.044 < \hat p < 0.238

The range of percentage within which the true percentage exist is therefore;

0.044 × 100 = 4.4%  < \hat p × 100 < 0.238 × 100 = 23.8%

Given that the possible true percentage of lids that has a coupon is between 4.4% and 23.8% at 99% confidence level, the customer can conclude that only 12 of his yogurt cup contained coupon by chance and that the company's claim is correct.

4 0
2 years ago
Rick is a salesman whose base monthly salary is $2,200. He earns 5% commission on total sales. Last month his total earnings wer
Masteriza [31]
A Because if you subtract his monthly salary and his amount paid then multiply the amount of 5% by the extra not excluding his monthly salary you get 6500$<span />
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to 16x16x16
DENIUS [597]

Answer:

16^3

Step-by-step explanation:

16 x 16 x 16 is the same thing as 16 to the 3rd power. The power is how many times you multiply the number by itself.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Rob buys 6 tickets to the basketball game. He pays$8.50 for parking. His total cost is $40.54. What is the cost of each ticket?
Bezzdna [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

26.04

7 0
3 years ago
Other questions:
  • If g(x) = 3x − 4, what is the value of g−1(g(13))?
    15·2 answers
  • Find the values of c and d​
    10·1 answer
  • Which set of side lengths form a right triangle?
    7·1 answer
  • Te surface area of a right rectangular prism can be found by fnding the sum of the area of each of the faces of the prism. What
    9·1 answer
  • Help! Write the equation of the line fully simplified slope-intercept form.
    8·1 answer
  • Solve for x -10 + x = -12
    15·2 answers
  • Which number produces an irrational number when added to 0.4?<br> B. 0.444...<br> C.2/7
    11·1 answer
  • Help me out pleaseeee
    10·1 answer
  • PLEASE HELP ME I NEED IT DONE FAST
    5·2 answers
  • The box plot represents the distribution of speeds, in miles per hour, of 100 cars as
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!