1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paul [167]
3 years ago
12

Find the solution to the system of equations:

Mathematics
1 answer:
LiRa [457]3 years ago
7 0

Answer:y=7  x=14   z=-5

Step-by-step explanation:

For the equation, we need to use the substitution method. So first we will use the y+2z=-3 and subtract 2z from both side and get y=-3-2z. then we will substitute the y in the 2+y+3z=-6 with y=-3-2z so it will be 2+(-3-2z)+3z=-6. then we combine the like-term so it will be -1+z=-6 then add both side with 1 and get z=-5. substitute the z in the y+2z=-3 with -5 and get y-10=-3 then add 10 to both side to get y=7 then substitute the y in the x-2y+z=-5 with 7 and z with -5 so the equation will be x-19=-5 then add the 19 on both side to get x=14.

You might be interested in
If 2a+3<10 then which of these could be a value of a
solmaris [256]

Answer:

a < 3.5

Step-by-step explanation:

2a+3 <10

subtract 3 from each side

2a +3 -3 < 10-3

2a < 7

divide by 2

a < 7/2

a < 3.5


6 0
3 years ago
Please help with this!!
lozanna [386]

Answer:

#1.---60%   #2.---$12.60 per hour

Step-by-step explanation:

#1. Since It was originally $50 you have 50% already, so what I did was I multiplied 50 by 2. this got me 100 which is a simpler way to calculate by. 50 to 80 dollars is a $30 change, so multiply that by 2 and you get 60. 60 will be your percent of change. You can double check this by multiplying 50 by .60, the answer will be 30 and 50+30=80

#2 Since Tyler starts off with $12 per hour with a 5% increase you will need to multiply 12*.05 this will get you the answer of 0.6 you then need to add $12, since that was his original payment. 12+0.6=12.60, so his final payment would by $12.60 per hour

5 0
3 years ago
Mrs. Hartill drove 3.1 miles to the grocery store, then 4.25 miles to the salon, and 10.8 miles to her sons house. How many mile
Bad White [126]

Answer: 18.15 miles

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Chris can make 8 shoes per hour on a good day. If a customer needs 24 shoes, how long will it take him to make the shoes?
Lunna [17]

Answer:

3 or more days depending on how his day is going

Step-by-step explanation:

:)

8 0
3 years ago
How do I do this....?
ioda

Answer:

you plot the coordinates you have been given

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Benjamin bought a 5 pound bag of flour for $7.95 what is the unit price per ounce of flour
    9·2 answers
  • The length of segment XY is 9 cm. Which statements regarding triangle XYZ are correct? Check all that apply.
    11·2 answers
  • Laura has $720 and saves $30 a week. Taylor has $1200 and spends $30 a week. in how many weeks will Taylor and Laura have the sa
    7·1 answer
  • Which equation describes the line that passes through points (2,5) and (0,9)?
    8·1 answer
  • Can someone please help as soon as possible!!
    10·1 answer
  • What is the absolute value of a number
    10·1 answer
  • In which type of triangle is the othocenter on the perimeter of the triangle?
    10·1 answer
  • I swear nobody is not gonna help me on this question how many do you want to bet
    14·1 answer
  • What is the difference between a relation and function? Classify each of the following as a function, or not a function. State t
    5·1 answer
  • What are these questions i need help
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!