1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katen-ka-za [31]
3 years ago
7

PLEASE HELP ME WITH THIS!!!

Mathematics
1 answer:
kramer3 years ago
7 0
I want to say the answer is 9
You might be interested in
PLEASE HELP :( .... PLEASE
8_murik_8 [283]
You have 2 triangles and 3 rectangles. 
Start with a triangle:
area is base side * height / 2 ->  4 * 3 / 2 = 6
The other triangle has the same area: 6

First rectangle: side * other side -> 7 * 5 = 35
Second rectangle: 7 * 4 = 28
Third rectangle: 7 * 3 = 21

Now simply add all this together: 6+6+35+28+21 = 96

5 0
3 years ago
Javier has been saving for a digital camera. He finds one on sale for $67.50. It usually costs $90.00. What is the percent of th
sergejj [24]

Answer:

B: 25%

Step-by-step explanation:

$90.00 - $67.50 = $22.5

$22.5 / $90 = 0.25 = 25%

Answer:

B: 25%

6 0
3 years ago
H(t) = 3t2 + 4t
Anarel [89]

Answer:

first we need to substitute g(t) value in h(t) value and then evaluate the expression as follows :

h(g(t))=3(t-1)²+4(t-1).

by solving

h(g(t))=3(t²+1-2t)+4t-4

h(g(t))=3t²-2t-1 will.be the final answer

7 0
3 years ago
1.
zalisa [80]
1.) y-7=4(x+3)
2.) y+7=(x-1)
3.) y-3=6(x+8)
6 0
3 years ago
Can you please help me with this <br> 5/10 + 2/3<br><br> Thanks
Len [333]

Answer:

35/30

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Alina spent no more than $45 on gas for a road trip. The first gas station she used charged $3.50 per gallon and the second gas
    8·2 answers
  • Jim earns $1,600 per month after taxes. He is working on his budget and has the first three categories finished.
    10·2 answers
  • what is a better buy, an 18 ounce jar of jelly that costs $1.99 or a 24 once jar of jelly that costs $2.99 why?
    9·1 answer
  • Write a function rule for the area of a rectangle whose length is 7
    14·1 answer
  • Find the second smallest number that has 1,2,3,4 and 5 as factors
    15·2 answers
  • Possible rational roots of 4x^2+15x-54=0
    5·1 answer
  • Help, I already tried this and can’t figure it out. Pls help if u actually can cuz I’m genuinely confused
    10·1 answer
  • Y=3×+7 y=×-9 what is the solution of the equation
    7·2 answers
  • easy 20 points!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    5·1 answer
  • The set of negative numbers are closed under division true or false if false explain
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!