1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natali5045456 [20]
3 years ago
5

Please help me and can someone explain how to do this stuff?

Mathematics
1 answer:
tensa zangetsu [6.8K]3 years ago
5 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

The angles are congruent meaning that 5x-70 must equal 105

You might be interested in
F(x)-mx+ b, f(-2)=3 and f(4)=1 , what is the value of m and b
NeX [460]

Answer: m=\dfrac{-1}{3}, b=\dfrac{7}{3}

Step-by-step explanation:

Given

Function is  f(x)=mx+b

f(-2)=3

\therefore 3=m(-2)+b\\\Rightarrow b-2m=3\quad \ldots(i)

f(4)=1\\\therefore 1=4m+b\quad \ldots(ii)

from (i) and (ii) we get

m=\dfrac{-1}{3}, b=\dfrac{7}{3}

3 0
3 years ago
Is 1,341,491 divisible by 9?
zheka24 [161]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

you would get this: 149054.555556

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A graph of a system of two equations is shown. PLEASE HELPP!!!!!
ale4655 [162]

Answer:

From the graph

x=1

y=0

--------------

hope it helps...

have a great day

4 0
3 years ago
(show ur work) You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
vesna_86 [32]

Answer:

8 dollars per pound

Step-by-step explanation:

40 divided by 5 will give you the $/lb

40/5=8 so its $8/lb

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
If two times a number is decreased by 6 the principal square root of this difference is 7less than the number. What is the numbe
Luba_88 [7]
8 jendjdksmsisnmeiehrbdod
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What’s the correct answer for this?
    5·1 answer
  • Hey help me its due today
    7·1 answer
  • A farmer was dividing up his one third of an acre of land between his 5 children. Since each child got the same amount of land,
    10·1 answer
  • Used DVDs are on sale for a price of 5 for $20. At that price, how much will is cost to buy 12 used DVDs?
    12·2 answers
  • 19p-6(4p-8)=7(p-12)<br> Pls help am confused
    12·2 answers
  • Given the function with f(3) = 127 and f(1) = 95, determine the rate of change over the interval 1 &lt;3 &lt;3
    13·1 answer
  • If someone could help me with this that would be great!!! TYSM
    8·2 answers
  • 6 points
    10·1 answer
  • PLEASE ANSWER
    6·1 answer
  • 30-10x and 10(3-x) equivalent or not?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!