Realize "%" means "/100".
26 2/5% = 26.4% = 26.4/100 = 264/1000 = 0.264
Answer:
$9
Step-by-step explanation:
7.50/5= $1.5 an apple
6* 1.5 = $9 for 6 apples
Since the truck is 8 feet long then the longest log able to fit in the truck should be 8 feet as well. However talking reality, we might want to shorten it to make it fit better. Hope this helps!
Answer:
Morning's average rate = 50 mph, and Afternoon's average rate = 25 mph.
Step-by-step explanation:
Suppose he drove 150 miles for X hours, then his average rate in the morning was (150/X) mph.
Given that he spent 5 hours in driving.
And he drove 50 miles for (5-X) hours, then his average rate in the afternoon was 50/(5-X) mph.
Given that his average rate in the morning was twice his average rate in the afternoon.
(150/x) = 2 * 50/(5-x)
150/x = 100/(5-x)
Cross multiplying terms, we get:-
150*(5-x) = 100*x
750 - 150x = 100x
750 = 100x + 150x
750 = 250x
x = 750/250 = 3.
It means he spent 3 hours in the morning and 2 hours in the afternoon.
So morning's average rate = 150/3 = 50 mph.
and afternoon's average rate = 50/(5-3) = 25 mph.
$14 off, so diving 14 by 79 results in about 17% off