1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LenaWriter [7]
3 years ago
5

20 POINTS !!! ONLY HELP IF UR 100% SURE !!!

Mathematics
2 answers:
Arte-miy333 [17]3 years ago
8 0
Your answer is C for sure I am!
Olegator [25]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

initial 48,000

50% Decrease

Minnimum 94500

You might be interested in
Which statement about distance is correct
zhuklara [117]

Answer:

idk

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
5(x+y)-3(x-y) A. 2x B. 2x+2y C. 2x+8y D. 8x+8y​
uysha [10]
The answer is 2x+8y Or C

hope it helps !! i wanted to put the step by step but it’s too much to type :(
3 0
3 years ago
Steve drives at a constant speed of 59.3 mph. How far should he expect to drive in 7/8 hr?
Olenka [21]

Answer:

51.9 miles

Step-by-step explanation:

distance  = speed * time

d = 59.3 * 7/8

d = 51.8875 miles

rounded

51.9 miles

5 0
3 years ago
3. At a bargain store, Jamal bought 2 items that each cost the same amount. Isaiah bought 3 items that each cost the same amount
coldgirl [10]

Answer:

  • $6.75 and $4.50

Step-by-step explanation:

a) <u>Jamal spent:</u>

  • 2x

<u>Isaiah spent:</u>

  • 3 (x - 2.25)

<u>The equation is:</u>

  • 2x = 3(x - 2.25)

b) <u>Solving the equation</u>

  • 2x = 3x - 6.75
  • 3x - 2x = 6.75
  • x = 6.75

c) <u>Jamal's items cost </u>

  • $6.75 each

<u>Isaiah's items cost </u>

  • $6.75 - $2.25 = $4.50 each
7 0
3 years ago
A rectangle with a length of 6 inches and a width of 1 foot has a perimeter of 14 inches.
Pachacha [2.7K]
The length is 6 inches.
The width is 1 foot = 12 inches.

The perimeter is  (6 + 12 + 6 + 12) = 36 inches (3 feet) .

"14 inches" is false.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Need help on this!​
    12·1 answer
  • Best answer will be awarded the brainliest and 5 stars 25+5/2= show your work please
    11·2 answers
  • How do you know when ratios are equivalent and when they are not equivalent
    11·1 answer
  • Frank earns $7.96 per hour at his job. He worked 38.5 hours last week. How much money did he earn last week?
    7·2 answers
  • Graph the following solution y=-1/2×+1 and y=-2/3×+2
    6·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $50.75. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    5·1 answer
  • THIS IS TIMED!<br><br> Thanks:)
    10·1 answer
  • HELP I NEED ANSWERS BC I MIGHT NOT SEE MY BESTIE IF I DON'T (haven't seen her in over a year :C ) im begging u im giving brainli
    6·1 answer
  • Find the measure of the indicated angle to the nearest degree.
    11·1 answer
  • B. (x + 3)(x^2 – 3x + 27 )=
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!