1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PtichkaEL [24]
3 years ago
5

A concession stand at a baseball game sells 3 apples for $2.00. How can you find the cost for 10 apples? A. x=320 B. x=302 C. x=

203 D. x=230
Mathematics
1 answer:
marta [7]3 years ago
4 0

Step-by-step explanation:

In order to solve this question we use ratio and proportion

From the question

3 apples were sold for $2.00

Then

10 apples will be sold for what

That's

<h2>\frac{10 \times 2}{3}  \\  =  \frac{20}{3}</h2>

Hope this helps you

You might be interested in
Ty collects coins from all over the world.He had 25 coins and received 14 on his birthday.What was the percent increase in coins
Ugo [173]
SOLUTION:

Amount added / Original amount × 100% = % increase

14 / 25 × 100 = 56%

FINAL ANSWER:

Therefore, the percentage increase in coins is 56%.

Hope this helps! :)
6 0
3 years ago
James bought 5 baseball cards at a garage sale for $0.65
forsale [732]

Answer:

c 11.25 I think is correct

6 0
3 years ago
10yd 4yd what is the area of the shaded portion to the nearest hundredth l
WARRIOR [948]

Answer:

I don't understand the question. Pls is there any picture

7 0
3 years ago
can you plz help me with question 9 asp and if you get the answer plz show me how you got it or i will loose points on my homewo
olga2289 [7]
The answer is 123 I got the answer by multiplying length ×width×hight
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A term account earns 3.6%, compounded daily for 3 years. If the amount is $8411.02 at the end of the 3 year period, what was the
ValentinkaMS [17]

Answer:

7550

Step-by-step explanation:

AV=PV(1+\frac{i}{n} )^{nt}\\8411.02=PV(1+\frac{.036}{365})^{365*3}\\8411.02= PV*1.114\\PV= 7550

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Select the most SPECIFIC name for this shape
    7·1 answer
  • Tina Zappa purchased a three-pack of facial tissues for $2.98. What is the unit price per pack rounded to the nearest tenth of a
    8·2 answers
  • WHAT IS 2x+5x equal to in a graph form
    6·1 answer
  • What percent of 84 is 12
    9·2 answers
  • Mike and Larry are friends who share the same birthday.They decided to have a birthday party together and their friends. Mike re
    10·1 answer
  • The lcm of two different numbers is 18, and the gcf is six. what are the numbers?
    8·1 answer
  • Find the range of the function for the given domain f(x)=4x+8;{-2,-1,0,1,2}
    9·1 answer
  • The amount of money in a bank is changing according to the equation
    7·1 answer
  • Tickets to a movie cost $5 for adults and $3 for students. A group of friends purchased 18 tickets for $82.00. How many adults t
    13·1 answer
  • What are the 3 possible middle names for a triangle and define them
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!