Answer:
Step-by-step explanation:
Of course it is MEGA, it is a common sense for everyone to know that buying bigger bulk results in cheaper price. But I will do the math for you:
MEGA size: 5 / 29.4 = 0.17 dollars per pound
Family size: 3.64 / 19.5 = 0.19 dollars per pound
so it is MEGA
X + 5y = 1 . . . . (1)
8x - 2y = 3 . . . .(2)
Solution 1.
From (1), x = 1 - 5y
substituting for x in (2), we have:
8(1 - 5y) - 2y = 3
8 - 40y - 2y = 3
8 - 42y = 3
42y = 5
y = 5/42
x = 1 - 5(5/42) = 1 - 25/42 = 17/42.
Solution 2.
Multiply (1) by 8, to get:
8x + 40y = 8 . . . . . (3)
(3) - (2) = 40y - (-2y) = 8 - 3
42y = 5
y = 5/42
substitute for y into (3), to get:
8x + 40(5/42) = 8
8x + 100/21 = 8
8x = 8 - 100/21 = 68/21
x = (68/21)/8 = 17/42
7x + 18 > -3
Subtract 18 from both sides,
7x > -21
Divide from 7,
x > -3
In short, Your Answer would be Option D
Hope this helps!
Answer:
<h2>0</h2>
Step-by-step explanation:

If it can scan 72 photos in 8 minutes, it can scan 72/8 = 9 photos per minute.
So in 23 minutes, it can scan 9x23 = 207 photos