1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GREYUIT [131]
3 years ago
10

25 is what percent of 365

Mathematics
2 answers:
QveST [7]3 years ago
5 0
(25/365)x100=6.85 (3 s.f)
kondaur [170]3 years ago
3 0
\begin{array}{ccc}365&-&100\%\\25&-&x\%\end{array}\ \ \ |cross\ multiply\ both\ sides\\\\365\cdot x=25\cdot100\\365x=2500\ \ \ \ \ |divide\ both\ sides\ by\ 365\\\\x=\frac{2500}{365}\\\\x=\frac{2500:5}{365:5}=\frac{500}{73}=\boxed{6\frac{62}{73}\ (\%)\approx7\%}
You might be interested in
A 9-yard roll of string costs $3.42. What is the unit price?
Karolina [17]

<em>Answer:</em>

<em>$0.38 per yard</em>

<em>Step-by-step explanation:</em>

<em>Step 1:</em>

Given; A 9-yard roll of string that costs $3.42.

Required; To find the unit price

<em>  Step 2:</em>

Convert $3.42 to cents

1 ~dollar=100~cents ~\\therefore,\\$3.42=3.42~x~100=342~cents~

<em>Step 3:</em>

<em>Find the unit price</em>

\frac{9 yard}{1 yard} =\frac{342 ~cents}{x~cents}

9x=342

\frac{9x}{9} =\frac{342}{9}

x=38~cents

<em>Convert to dollars</em>

x=\frac{38}{100}

x=0.38~per~yard

Hence the unit price is $0.38 per yard.

5 0
3 years ago
Heidi wants to buy a bike.She has already saved $57 and plans to save $12 per week.Consider the following information: y=12x+57
djverab [1.8K]

Answer:

It will increase by 12 every week, 57 is just what she already had, or in slope-intercept form, 57 is b

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
EASY 9th GRADE MATH PLEASE HELP
Harlamova29_29 [7]

Step-by-step explanation:

2/3 X = 2x -24

now just solve for X.

2X = 8X - 72

-6x = -72

X = 12

5 0
2 years ago
IM GIVEN BRAINLIEST!! :)
kiruha [24]

Answer: 975.

A 28% discount makes 702 72% of the original price, so 702/.72 gives 975

Hope this helps :)

8 0
3 years ago
How can you find the area of a circle if you only know the circumference?
AnnyKZ [126]
Https://youtu.be/3y1U0sntOsI
7 0
3 years ago
Other questions:
  • How do write this number. 3154752635
    15·2 answers
  • Sammy and kaden went fishing using live shrimp as bait. Sammy brought 8 more shrimp than kaden brought. When they combined their
    9·1 answer
  • A recipe for lasagna calls for 98/125 lb of beef per person. Express this as a decimal. You want to use this recipe to make enou
    5·1 answer
  • I need help with 1 2 and 3
    6·1 answer
  • How do I solve 1.06g-7=0.95
    7·1 answer
  • Will Mark Brainlest Help please!!!​
    10·1 answer
  • Emily is buying new cold-weather gear for her family. She pays $100 for 5 pairs of waterproof gloves that each cost the same amo
    6·2 answers
  • Raja drove from A to B at an average speed of 50mph
    6·1 answer
  • Help me out here pleaseeeeeee
    12·1 answer
  • A rectangular prism has a total surface area of $56.$ Also, the sum of all the edges of the prism is $60.$ Find the length of th
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!