1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alenkinab [10]
3 years ago
10

Jim bought d donuts at $0.98 each. Write an expression for the total cost of donuts

Mathematics
2 answers:
antiseptic1488 [7]3 years ago
7 0
.98d=y where d is the number of donuts and y is the total cost
erica [24]3 years ago
7 0
Hello,

The answer is "$0.98*d=".

Reason:

The donuts cost $0.98 each and Jim bought d donuts.

If you need anymore help feel free to ask me!

Hope this helps!

~Nonportrit
You might be interested in
If ON= 5x - 7, LM = 4x+ 4, NM = x -7, and OL =3y-4, find the values of c and y for which LMNO MUST BE a parallelogram.
Sholpan [36]

Answer:

x=11, y=8/3

Step-by-step explanation:

Consider quadrilateral LMNO. If this quadrilateral MUST BE a parallelogram, then

LM=NO

and

LO=MN

Thus,

\left\{\begin{array}{l}4x+4=5x-7\\ \\x-7=3y-4\end{array}\right.

Solve this system of two equations. From the first equation:

4x-5x=-7-4\\ \\-x=-11\\ \\x=11

Substitute it into the second equation:

11-7=3y-4\\ \\3y-4=4\\ \\3y=4+4\\ \\3y=8\\ \\y=\dfrac{8}{3}

4 0
3 years ago
[Pic] Name a face of the solid.
Ulleksa [173]

Answer:

Option C.

Step-by-step explanation:

Solid in the given picture is a rectangular prism and a rectangular prism has 6 faces. Each face is formed by joining 4 vertices of the prism.

All the faces joining four vertices are: AFGB, BGHC, ADEF, DCHE, FEHG, ADCB.

From the given options,

Option (C). ADEF will be one of the face of the solid.

8 0
3 years ago
Desmond's Desserts made a batch of fresh scones with 2/3 of a pound of butter and 1/2 of a
NemiM [27]

\frac{1}{6} or 0.167 pounds more butter was used than sugar

<em><u>Solution:</u></em>

Given that, Desmond's Desserts made a batch of fresh scones with 2/3 of a pound of butter and 1/2 of a  pound of sugar

<em><u>To find: Amount of butter used than sugar</u></em>

From given information,

\text{Butter used} = \frac{2}{3} \text{ pound }

\text{Sugar used } = \frac{1}{2} \text{ pound }

To find how much butter is used than sugar, find the difference between them

Difference = Butter\ used - Sugar\ used

Difference = \frac{2}{3} - \frac{1}{2}\\\\Difference = \frac{2 \times 2-1 \times 3}{3 \times 2}\\\\Difference =\frac{4-3}{6}\\\\Difference =\frac{1}{6} = 0.167\\\\

Thus \frac{1}{6} or 0.167 pounds more butter was used than sugar

5 0
3 years ago
What is a fraction that is repeating between 0.5 and 1?
ExtremeBDS [4]

Answer:

2/3

Step-by-step explanation:

2/3=.66666666......

6 0
3 years ago
Multiply 2000,0.8,100,3,8 and then divide it by 6.
lisabon 2012 [21]

The answer is 64,000 hope this helped ☺

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A community organizes a phone tree in order to alert each family of emergencies. In the first stage, one person calls five famil
    13·1 answer
  • Need answers for 2 and 3
    11·2 answers
  • A bakery sold 108 cupcakes in one day. The head baker predicted he would sell 88 cupcakes that day. What was the percent error o
    6·1 answer
  • Help plz rn fast fastvlook at pic!​
    7·2 answers
  • I need help with a 7th grade math problem
    12·1 answer
  • NEED THIS BY FRIDAY ! I HAVE MORE UNANSWERED QUESTIONS ON MY PAGE!!
    14·1 answer
  • What is the volume of the shape above??<br>​
    8·1 answer
  • why do u get to determain how many daily limits i can have u encourge alot of a ton people to buy you're vip for over priced pri
    6·1 answer
  • There are 25 students in Ms. Nguyen's second-grade class. In the class election, 4 students voted for Benjamin, 12 voted for Sah
    5·1 answer
  • Dan makes $72 working 8<br> hours. How much does he<br> make per hour?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!