1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
allochka39001 [22]
2 years ago
8

1. A bag of apples at HEB costs $2.49 for 6 apples. What is the price per apple.

Mathematics
2 answers:
nignag [31]2 years ago
5 0
$0.42 per apple hope that helps
never [62]2 years ago
4 0

Answer:

$0.42 per apple

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find me midpoint of -9 and 6
Ymorist [56]
The answer I believe is -2. Thank you come again
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the length of JL?
BaLLatris [955]
Answer: 8 Units



btw have a good day :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help pls!!!!!! im giving brainliest if you help.
devlian [24]
A is FALSE
B is FALSE
C is FALSE
D is TRUE
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which properties are used to prove that the expressions 5x+x-2 and 6x-2 are equivalent? 5x+x-2 (5+1)x-2 6x-2
sergeinik [125]

Answer:

Associative and Commutative properties

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Which expression is equivalent to 16 in exponential form?
Lunna [17]

Answer:

4 with the exponent or base of 2

Step-by-step explanation:

To get 16 in exponential form would be

4 × 4 = 16

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 2 times what equals 36
    9·1 answer
  • Find the equation of the para bola that has zeros of x = -2 and x = 3 and a y-intercept of (0,-30)
    12·1 answer
  • There are 27 chocolates in a box, all identically shaped. There 4 are filled with nuts, 8 with caramel, and 15 are solid chocola
    14·1 answer
  • In this order only, and only using -+÷×(), what is 3 7 12 2=51​
    10·1 answer
  • Help!!!!!!!!! IM HORIBLE AT MATH NEED SOME ANSWERS
    8·2 answers
  • Factor the algebraic expression -18y - 27
    6·2 answers
  • The number of boys and girls in a class are in the ratio 4 : 7. There are 15 more girls than boys. find the number of total stud
    11·1 answer
  • Y = −2/3x − 2/3 is
    6·1 answer
  • A dolphin is at the surface of the ocean. What is the dolphin’s elevation?
    8·1 answer
  • What two numbers multiply to -65 and add to 8
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!