1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sp2606 [1]
3 years ago
11

A grocery store sells an 18 ounce container of peanut butter for $3.28. What is the cost per ounce (unit price)?

Mathematics
2 answers:
Mkey [24]3 years ago
8 0

Answer:  The cost per ounce of the peanut butter is $0.182.

Step-by-step explanation:  Given that a grocery store sells an 18 ounce container of peanut butter for $3.28.

We are to find the cost per ounce of peanut butter.

We will be using the UNITARY method to solve the problem.

Cost of 18 ounces of peanut butter = $3.28.

So, the cost of 1 ounce of peanut butter is given by

\dfrac{3.28}{18}=\$0.182.

Thus, the cost per ounce of the peanut butter is $0.182.

AnnyKZ [126]3 years ago
7 0
Here,
cost of 18 ounce container of peanut butter = $3.28
cost of 1 ounce container of peanut butter = $3.28/18
                                                                    =$0.182
You might be interested in
HELP ME PLEASEEEEEEEEE
natima [27]
I think its the last one, Aidan can expect to save about $27.52 each week. Hope I was correct

6 0
3 years ago
Thirteen divided by 1,690
enyata [817]

Answer:

130

Step-by-step explanation:

13 goes into 16 how many times - 1

subtract- you get 390

13 goes into 390 how many times?- 30

Your answer - 130

7 0
2 years ago
Identify the function that contains the data in the following table:Х-20o235f(x)531224O f(x) = x/ + 1O f(x) = x - 21O f(x) = lx
kirill [66]

To identify the function that contains the data in the table, we should first visualize the data.

A graph of the data is shown below:

From the plot above, we can identify that:

The graph above is a graph of f(x) = |x|, translated to the right 2 units and translated upwards 1 unit.

Hence, the function is:

f(x)\text{  = |x-2| + 1}

Answer:

Option D

3 0
1 year ago
Can you help i dont get it
jek_recluse [69]

Answer:

deez

Step-by-step explanation:

beacuse deez is the problem solver to everthing duh

4 0
2 years ago
What’s the percent on 1/2cents
ss7ja [257]
The percent is 0.5 or 0.50
4 0
2 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP 100 POINTS!!!
    10·2 answers
  • 200,80,32... find the 7th term
    8·1 answer
  • seven divided by quantity three minus fifteen i. seven divided by seventy eight. - thirty-five divided by seventy eight. i - sev
    9·1 answer
  • Qrb/501 ​find the range for the scores: 13, 23, 60, 46, 53, 75.
    6·1 answer
  • Which juice container is larger: 2l or 1 gal?
    14·2 answers
  • Find m<br> Please helppp !!
    7·1 answer
  • Describe the type of correlation
    8·2 answers
  • Help meeeeee!!! please please please lol 1- 11
    12·1 answer
  • Use the table definitions of H(t) and r(t) shown below to find (H o r)(3.0)
    15·1 answer
  • PLZ Hurry!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!The sum of two numbers is 19 and their difference is 7, What are the two num
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!