1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tems11 [23]
3 years ago
15

What do 10 fraction 11 plus 7 fraction 9

Mathematics
1 answer:
ELEN [110]3 years ago
3 0
10 / 11 And 7/ 9 the denominator is 99

90/ 99 And 77/99 which is equal to 167/99

This is improper fraction

It can be 167/99 or 1 is a whole number over 68/99
Answer : 167/99 or 1.68/99

Hopr it help
You might be interested in
On Monday, Harold picked up six donuts and five large coffees for the office staff. He
sasho [114]

Answer:

The cost of one donut: 0.59

The cost of one large coffee: 1.075

7 0
3 years ago
The diameter of the base of the cone measures 8units. The height measures 6 units. What is the volume of the cone? 24pi cubic un
creativ13 [48]

Answer:

The answer is 48pi

Step-by-step explanation:

what you have to do is you have to do 8*6=48 and there you go your answer

8 0
4 years ago
Helpppp!!!!!!!!!!!!.<br> ......<br> ....
pshichka [43]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

3/5-1/5=2/5 is the correct answer.

4 0
3 years ago
Given m(x)=3x-2 and p(x)=-4+2, what is (m-p)(x)?
ArbitrLikvidat [17]

Answer:

3x + 4

Step-by-step explanation:


8 0
3 years ago
Evaluate 2d+32 when d=8.
Sloan [31]

Given 2d+32

d=8

Put the value of d in the given equation

2d+32

2(8)+32

16+32= 48

What we do in  Evaluation in math?

The verb "evaluate" is used in mathematics to mean to discover or determine the worth of something. Finding the precise value of an algebraic expression or numerical computation is relevant here as well as financial mathematics.

In mathematics, the terms "evaluate" and "solve" are often used interchangeably. Consider the following basic multiplication problem: "Evaluate the cost of six tomatoes when the tomatoes are purchased at $2 each." The student would multiply 6 by 2 to get the result of $12. The term evaluate might also come before a list of inquiries, as a list of straightforward algebraic equations.

Learn more about Evaluate brainly.com/question/23574746

#SPJ9

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Maggie runs 1/4 of a mile in 1.3 minutes. Olivia runs 2/3 of a mile in 2.9 minutes. Who runs faster? How much faster per hour do
    9·1 answer
  • The length of a rectangle is (3x − 5) inches, and its width is 2x inches. Find the area of the rectangle.
    9·1 answer
  • Find the value of: <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%281-%5Cfrac%7B1%7D%7B2%5E2%7D%29%281-%5Cfrac%7B1%7D%7B3%5E2%7D%29...%281-%
    9·2 answers
  • I don't know how to solve surface area
    15·1 answer
  • 100 POINTS PLEASE HELP ASAP
    6·2 answers
  • when walking home from school during the summer months, Harold buys either an ice-cream or a drink from the corner shop. If Haro
    15·1 answer
  • Which of the following shows the coordinates of A (6, 12)<br> after reflection over the y-axis?
    6·2 answers
  • Somebody help please
    8·2 answers
  • Which point on the number line represents -1 1/3?​
    6·1 answer
  • The world record for the most number of push-ups in 60 seconds is 140 push-ups. If the record holder completed the push-ups at a
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!