1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
eduard
3 years ago
8

1. Emily is allowed to spend 60% of her allowance. The remaining 40% she deposits into her

Mathematics
2 answers:
kkurt [141]3 years ago
4 0
Answer:

5

Explanation:

40x 200
—— ——
40 40
X=5
stellarik [79]3 years ago
4 0

he gets $5.00 for her allowance

You might be interested in
Find the length of the leg(s) of a right triangle, to the nearest hundredth, if both legs are equal and the hypotenuse is 10.
charle [14.2K]

Answer:

7.07 units

Step-by-step explanation:

Use the Pythagorean theorem for the right triangle:

\text{hypotenuse}^2=\text{leg}_1^2+\text{leg}_2^2,\\ \\c^2=a^2+b^2.

If a = x, b = x, and c = 10, then

10^2=x^2+x^2,\\ \\100=2x^2,\\ \\x^2=50,\\ \\x=\sqrt{50}=5\sqrt{2}\approx 7.07\ units.

7 0
3 years ago
The diffrence of 5 and a number
natali 33 [55]

Answer:

x - 5

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Help me with 4-9pleasw
stira [4]

Answer:

4. d= =  -0.5

9.  b= -2.2


8 0
3 years ago
a computer technician charges $32.50 per hour plus a $75.00 service charge. Your father's firm hires him to hook up his company'
nika2105 [10]
32.50h+75.00= 107.50h I don't know if its right or it could be 32.50h+75.00= b
3 0
3 years ago
West Junior High needs to fill its swimming pool with water. Determine the amount of water it needs by finding the volume of the
pickupchik [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A dozen eggs cost $1.19. about how much does one egg cost?
    15·1 answer
  • Find x<br><br> 4x+1+13x-11+18x-15=180
    11·2 answers
  • F(x)=x 2 −6x+3 g(x)= x−2 ​ ​ f ( g ( 11 ) ) = f(g(11))
    12·1 answer
  • I need help please!!!!!!
    15·1 answer
  • The ratio of frogs to swans is 2:6. What is the ratio of swans to the total number of animals.
    7·1 answer
  • Below an equation is modeled . What value of x makes this equation true?
    5·1 answer
  • The school cafeteria sells two types of wraps vegetarian and chicken the vegetarian wrap costs $1.00 and the chicken wrap costs
    9·2 answers
  • A dilation with a scale factor of 4 is applied to the three line segments shown. The resulting images are P'Q', A'B', and M'N' D
    13·1 answer
  • These box plots show daily low temeratures for a samle of days in two different towns
    6·1 answer
  • Nature of solution 16q^2-16q+4=0
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!