1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andreas93 [3]
3 years ago
8

A grocery store sells a bag of 5 lemons for $2.00. What is the unit cost of each lemon in the bag?

Mathematics
2 answers:
kirza4 [7]3 years ago
6 0

Answer:

The answer is $10

Step-by-step explanation:

5 times 2 equals 10

Pani-rosa [81]3 years ago
6 0

40 cents is the answer

You might be interested in
X=3n-18 the measure of Y=2n-27
Papessa [141]
I hope this helps you
Good luck

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Three ballet dancers are positioned on stage. Greta is straight behind Bryan and directly left of Alice. If Bryan and Greta are
Neko [114]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Nine workers are hired to weed a field by
Dmitriy789 [7]

Answer:

144

Step-by-step explanation:

12x12=144

4 0
3 years ago
−14 − 8x = −2(−3x + 7)
marissa [1.9K]

Answer:

-8x=6x+14-14

-8x-6x=0

-14x=0

X=0/14

X=0

?????

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone explain #1 and #2 to me? (Picture above) I really need help
Charra [1.4K]
A number can replaced with a variable like x
(X+3)4=16
4x+12=16
4x=4
X=1
(X/4)+3=24
X/4=21
X=84
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the nth term or this sequence 3 8 13 18 23
    9·2 answers
  • Which is the better buy, 6 bagels for $3.29 or 8 bagels for $4.15?
    12·2 answers
  • John has four more nickels than dimes in his pocket, for a total of $1.25. Which equation could be used to determine the numbet
    15·1 answer
  • A square with a side length of x+6 has the same perimeter as an equilateral triangle with a side length of 4 x what is the area
    9·1 answer
  • 50 POINTS!!! WILL MARK BRAINLIEST!!! CORRECT ANSWERS PLS 1 HOUR LEFT
    11·1 answer
  • Hall travels 99 miles per hour for 6 hours. Find the distance traveled, in miles
    5·1 answer
  • juan compra 12 dulces por 30 pesos, si al dia siguien el precio del dulce se incremento a 3.5 pesos cuanto se ahorro juan por ca
    7·1 answer
  • Help me again and explain how you got the answer thans
    6·1 answer
  • 1<br> If a +b = 6 and a= 2, what is b<br><br> A(0<br> B(2<br> C(4<br> D(6
    10·1 answer
  • Brenda thought of a number divided it by 5 and then added seven to her answer she got the final number 11 what was her starting
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!