1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zvonat [6]
3 years ago
10

You buy 5 pounds for $35. How much does one pound cost

Mathematics
2 answers:
Hoochie [10]3 years ago
7 0
One pound would cost 7 dollars, you divide 5 by 35.
nata0808 [166]3 years ago
6 0
One pound costs 7.

$35 ÷ 5 = 7
You might be interested in
What does "tmi" mean ?
Stella [2.4K]

Answer:

To much info

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ASAP ILL MARK BRAINLEST
attashe74 [19]

Answer:

best way would be calendar

Step-by-step explanation:

then stop watch

heartbeat

finding height?

(im not totally sure because it depends what type of timekeeping you're talking about)

3 0
2 years ago
A bag contains 10 red marbles, 6 blue marbles, and 4 green marble.
Salsk061 [2.6K]

Answer:

7/10 or 70%.

Step-by-step explanation:

There is a total of 20 marbles in the bag.

There are 10 + 4 = 14 marbles which are not blue.

The required probability = 14/20

= 7/10.

6 0
3 years ago
Is -4 1/5 less than. greater than or equal to -4 9/10
Natalija [7]
-4 1/5 is greater than -4 9/10
8 0
3 years ago
The Titanus beetle can measure 16710 centimeters in length, and the Giant Weta beetle can measure 8510 centimeters in length. Ho
nataly862011 [7]

Answer:

The answer you're looking for is 8,200cm

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The distance between two cities is one hundred miles, and a woman drives from one city to the other at a rate of fifty mph. At w
    8·2 answers
  • Simplify 7h^2+6h^2+5h^2+6h^2-h^2
    12·1 answer
  • What is 15/4 as a mixed number?
    6·1 answer
  • I don't know what to do
    6·1 answer
  • The bakers made 25 each of lemon, apple, and
    14·2 answers
  • What percent is 680 of 2300
    10·2 answers
  • The table of values represents a linear function g(x), where x is the number of days that have passed and g(x) is the balance in
    5·1 answer
  • I request assistance.
    6·2 answers
  • Keenan bought a phone priced at $500. The total price, including sales tax, 1 point
    11·1 answer
  • 25 girls and 20 boys are participating in the march past for sports day. How many kinds of equal rows can they make so that each
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!