1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timofeeve [1]
3 years ago
5

Jermaine is saving $60 per week for a new guitar. The amount he has saved, s, is represented by

Mathematics
1 answer:
german3 years ago
8 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A car wash washes 68 cars in 8 hours. At this rate, how many cars are washed in 1 hour?
myrzilka [38]

Answer:

8.5 (If just pure cars then 8.)

Step-by-step explanation:

To find this, just divide 68/8 to find how many cars are washed in an hour. Plugging it into a calculator, we find out that it is 8.5. If you need elaboration, just comment.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two people are selected from a group of 3 women and 2 men. Find the probability that both are women given that both are of the s
Oliga [24]
3/5

.......................
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tom's tank hold 12.5
enyata [817]

Answer:

$24.5 = 1 tank

Step-by-step explanation:

All you have to do is multiply.

Since 12.5 gallons = 1 tank,

and $1.96 = 1 gallon

to get the answer, the equation would be,

$1.96*12.5 = 1 tank

$24.5 = 1 tank

Hope it helps!!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If gym strong charges a $350 fee and $15 a month and gym fit charges $100 fee and $24 a month, how many months would take for gy
Papessa [141]

Answer:

<em>It would take 28 months for Gym Strong to be a better buy.</em>

Step-by-step explanation:

There are two possible options for gyms to choose from:

Gym Strong charges $350 plus $15 a month

Gym Fit charges $100 plus $24 a month.

Since Gym Strong charges less per month but has a higher initial fee, there will be some time when it will be a cheaper option than Gym Fit.

Let's solve this by analyzing the differences in fixed fees and monthly fees.

The difference of fixed fees is $350 - $100 = $250

The difference on monthly fees is $24 - $15 = $9

Both gyms will charge the same total fees when have passed 250/9 = 27.7 months. Since the number of months is a whole number, we round up.

It would take 28 months for Gym Strong to be a better buy.

5 0
3 years ago
What is 1 over 40 in decimals
Sindrei [870]

Answer:

0.025

Step-by-step explanation:

you can divide 1/40 and should get 0.025

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which is another way to name angle ust
    13·2 answers
  • What is the expanded form of this number?<br><br> 509.307
    10·1 answer
  • Copy and complete the table on the previous page into a Word document. Title your journal "Pythagorean Theorem". Discuss any rel
    13·1 answer
  • . In a triangle, the second angle measures twice the first, and the third
    13·1 answer
  • Y=6/5x+9 in standard form
    13·1 answer
  • Find the sale price of a $90 item after a 50% discount.
    15·1 answer
  • three apples weigh about a pound. about how much would one apple cost ? (round to the nearest cent) (apples are $0.50 per pound)
    9·1 answer
  • PLEASE HELP WHICH ONES ARE TRUE AND FALSE
    8·1 answer
  • Please Help, I don't understand how I get one of the answers below
    10·1 answer
  • A car is traveling at a rate of 72 miles per hour. What is the car's rate in feet per second? How many feet will the car travel
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!