Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
?
A. $.30
B). $.35
C). $.45
D). $1.35
1 answer:
B. $0.35
since to find the unit rate of one candy bar, you have to divide $350 by 1000 and you get $0.35
the rate is 350/1000 = 0.35/1
You might be interested in
Answer:
18
Step-by-step explanation:
3k-2=2k+4
-2k. -2k
k-2=4
+2. +2
k =6
Answer:Angela paid 679,05 for the couch
Step-by-step explanation:
425*70/100=29.750
29.750/100= 297,5
297,5+425=722,5
722,5*6/100=4.335/100=43,45
722,5-43,45=679,05
Answer:
Multiplicative Identity Property
Step-by-step explanation:
Answer:
72x−497
Step-by-step explanation: