1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
murzikaleks [220]
3 years ago
5

Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar

?
A. $.30
B). $.35
C). $.45
D). $1.35
Mathematics
1 answer:
Darina [25.2K]3 years ago
6 0
B. $0.35
since to find the unit rate of one candy bar, you have to divide $350 by 1000 and you get $0.35
the rate is 350/1000 = 0.35/1
You might be interested in
Write and solve an equation to find the value of x and the missing angle measures
Alinara [238K]

Answer:

85 degrees

Step-by-step explanation:

its really easy just make them equal to eachother and then solve

9x + 13 = 11x-3

-11x (subtract because 11x is positive)

-2x +13 = -3

-13 (subtract because 13 is positive)

-2x = -16

divide both sides by -2

x= 8

substitute 8 for the x's and you have your answer

8 0
3 years ago
18/X=2.4/28 find X plz help
yulyashka [42]
Cross multiply

18 / X = 2.4 / 28
so
18 * 28 = X (2.4)
and that becomes
504 = X * 2.4
then divide by 2.4
X = 210
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
1/5,0,-1/5,what two answers comes next?
jenyasd209 [6]
The next 2 answers are: -2/5 and -3/5
4 0
3 years ago
60 POINTS!!!!
Sidana [21]

Answer:

Is the 32,130 a typo

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Calculate the reciprocal of -0.013, correct to 1 decimal
algol [13]

Answer:

Step-by-step explanation:

-0.013 = \frac{-13}{1000}

Reciprocal = \frac{-1000}{13} =-76.9

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A house was bought for $50000 and was sold 15 years later for $95000. find the effective yield.
    15·1 answer
  • What fraction is equal to 7/8
    9·2 answers
  • Model the pair of situations
    5·1 answer
  • Solve #1 pls, I need to find the shortest side, median side, and longest side
    8·1 answer
  • Question 1
    8·1 answer
  • I Need help ASAP it is due today 5/26/21
    5·1 answer
  • A fertilizer company manufactures 10-pound bags of fertilizer with a standard deviation of 0.24 pounds per bag. The bag weights
    6·1 answer
  • 40 points” help HLP HL
    6·1 answer
  • An item costs 340 before tax, and the sales tax is 20.40.
    11·1 answer
  • Find the median: <br>17, 25, 35, 22, 31, 12, 17​
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!