1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vedmedyk [2.9K]
2 years ago
13

Mr Smith bought x number of shirts for the new members of her chorus. The cost for x number of shirts, including $3.99 shipping

was $77.49. Each shirt cost $12.25. There was no sales tax on this purchase. Which equation could be used to find x?
Mathematics
1 answer:
fiasKO [112]2 years ago
4 0

We are given that the cost of each shirt = $12.25

It is given that she bought total 'x' shirts, each of cost $12,25.

So, the cost of 'x' shirts is  dollars

Also, there is a shipping charge of $3.99

So, the total cost of 'x' shirts is

Since, the shirts cost her total $77.49.

We have the equation,

12.25x + 3.99 = 77.49

You might be interested in
Find 32% of 125......<br><br> Please
GrogVix [38]

Answer: 40

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify y÷4.5+1.69=9.52
grandymaker [24]
1 Simplify
4
.
5
+
1
.
6
9
4.5+1.69 to
6
.
1
9
6.19.
6
.
1
9
=
9
.
5
2
6.19=9.52

2 Since
6
.
1
9
=
9
.
5
2
6.19=9.52 is false, there is no solution.
No Solution

Done
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Each statement describes a transformation of the graph of y= x. Which statement correctly describes the graph of yu x- 8?
tamaranim1 [39]

Answer:h

Step-by-step explanation:

H

4 0
3 years ago
Fill in the blank 31+____=61
saveliy_v [14]
31 plus 30 equals to 61
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 90x10 free brainlest and points
ss7ja [257]

Answer:

900

Step-by-step explanation:

  • 90 * 10
  • 900
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How can you use 2x8 to find 4x8
    12·2 answers
  • In a boarding kennel, dogs number 12 more times than 2 times the number of cats. If there are 75 animals, how many cats are boar
    7·1 answer
  • Please help me with any of my maths homeowrk pleasse!!!!!!!
    14·1 answer
  • The function, f, defined by f(t) = 1,000• (1.07)t, represents the amount of money in a bank account t years after it was opened.
    15·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated socks costs $32.34. What is the unit price of the pairs of socks?
    10·1 answer
  • A water sprinkler sends water out in a circular pattern. How many feet away from the sprinkler can it spread water if the area f
    13·1 answer
  • Please help me 1,2,3 or 4 need ASAP.
    11·1 answer
  • Ellianna made a scatter plot that showed a positive association and had one outlier. Write a possible scenario for Ellianna's sc
    11·1 answer
  • Write the Reciprocal of 2 and 3/4
    7·1 answer
  • If a cylindrical vase has a 63 cubic centimeter volume an a cone has the same height and radius as the cylinder what is the volu
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!