Isolate the variable by dividing both sides by 6:
t=144/6=24
The solution is t=24
Good luck!
Answer:
Step-by-step explanation:
Range goes from the lowest point on a graph to the highest point, not including anything in between those 2 extremes. We will evaluate the quadratic for the values given. First f(2):
so
f(2) = -1
Now, f(4):
so
f(4) = 11
Now, f(7):
so
f(7) = 44
The lowest y value is -1 and the highest is 44, so the range is from -1 to 44 (I can't tell which of your choices reflects that because it's too small!)
1000 candy bars ... $350
1 candy bar ... $x = ?
If you would like to know what is the unit cost per candy bar, you can calculate this using the following steps:
1000 * x = 350 * 1
1000 * x = 350 /1000
x = 350 / 1000
x = $0.35
Result: She can buy 1 candy bar for $0.35, so the correct result would be B) $.35.
This is pretty simple. All you have to do is make the first and second fraction share a denominator by multiplying them by each other.
6 <span>• 9 = 54
Then multiply each numerator by the opposing denominator.
1 </span><span>• 9 = 9
2 </span><span>• 6 = 12
Here are the new fractions:
9/54
12/54
Now add the 9 and 12 together.
9 + 12 = 21
The complete fraction:
21/54
Subtract 21 from 54 so you can get the remainder of the sweater.
54 - 21 = 33
This is the remainder fraction:
33/54
Can you simplify this? Yes, of course! They can both be divided by 3!
11/18
That is the remainder of the sweater. But you still have to divide it in half! After all, Linda only knitted half of the remaining sweater. Dividing it in half can be done just by multiplying the denominator by 2.
11/36
That should be your answer! Apologies if I got something wrong.</span>
If he got 5 points in the first round and he needed at least thirty he would score 9 points in the next three rounds