Answer:
g=6
Step-by-step explanation:
Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
The 29.2 ounce bottle is better
Step-by-step explanation:
13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
find the ratios
13.5/2.19 = $6.16 per unit
29.2/5.37 = $5.44 per unit
G = F(4x+5)/ 3x-2
C = (4x+5) (3x-2)/ 24C
F = 3x-2/C
a corner of a cube connects 3 sides to each other,
then add the side of the cut
so it would have 4 sides