1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lutik1710 [3]
3 years ago
5

X² – 38x+c what is the value of c

Mathematics
1 answer:
Alex73 [517]3 years ago
3 0

(38/2a)2

38)2/2a2

1296/2a2

38/2=19

answer=19

You might be interested in
Find the area of the figure.
Hoochie [10]

Answer:

384 cm

Step-by-step explanation:

7.5 x 24 = 180

8.5 + 7.5 = 16

16 x 24 = 384

5 0
2 years ago
How to find the discriminant of
Sonbull [250]

the discriminant   b^2 - 4ac when the equation is in the form of ax^2 +bx+c=0

13x^2-16x = x^2 -x

we need to get in it the standard form

subtract x^2 from each side

12x^2 -16x = -x

add x to each side

12x^2 -15x = 0

12x^2 -15x -0 =0

a=12 b=-15 c=0

b^2 -4ac

the discriminant = b^2

b^2 = (-15)2 = 225


5 0
3 years ago
You buy 6 pounds of apples for $33. what is the cost of 10 pounds of apples?
n200080 [17]
10 lbs of apples will cost $55

This is simple. First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.

I hope I helped :)
7 0
3 years ago
The finance charge you will pay in dollars is the only thing you need to know about a loan
Fudgin [204]
The finance charge you will pay in dollars is the only thing you need to know about a loan is false
5 0
3 years ago
Does anyone have access to Big Ideas Learning Algebra 1 Assessment book? I would greatly appreciate it if you could place the li
laiz [17]
Can't you just make a new user
8 0
3 years ago
Other questions:
  • The interior angles of a triangle have measures k°, 27°, and 10°. What is the value of k?ANSWER MY FREAKING QUESTION
    7·1 answer
  • 3m + 5 = 8 modeled by algebra tiles
    10·2 answers
  • Your pay increased from $230 to $250 per week. What is the percent increase of your weekly pay?
    6·2 answers
  • What is the circumference of a circle 68 yard circle?
    6·1 answer
  • State whether it represents a function
    14·1 answer
  • I need help please???
    9·1 answer
  • A rectangular garden has an area of 46 1/2 square feet. If the garden is 7 1/2 feet long, how many feet wide is it?
    13·1 answer
  • Help i will mark you brainliest!
    14·1 answer
  • What is 1/6 divided by 1/2
    15·2 answers
  • A distance travaled by train in three hours with a constant speed of r miles per hour
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!