Answer:
384 cm
Step-by-step explanation:
7.5 x 24 = 180
8.5 + 7.5 = 16
16 x 24 = 384
the discriminant b^2 - 4ac when the equation is in the form of ax^2 +bx+c=0
13x^2-16x = x^2 -x
we need to get in it the standard form
subtract x^2 from each side
12x^2 -16x = -x
add x to each side
12x^2 -15x = 0
12x^2 -15x -0 =0
a=12 b=-15 c=0
b^2 -4ac
the discriminant = b^2
b^2 = (-15)2 = 225
10 lbs of apples will cost $55
This is simple. First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
I hope I helped :)
The finance charge you will pay in dollars is the only thing you need to know about a loan is false