1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vinil7 [7]
3 years ago
12

You buy 6 pounds of apples for $33. what is the cost of 10 pounds of apples?

Mathematics
1 answer:
n200080 [17]3 years ago
7 0
10 lbs of apples will cost $55

This is simple. First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.

I hope I helped :)
You might be interested in
A donut shop requires customers to spend at least $4 in order to use their debit card to pay for a purchase. Maya wants to buy a
Anuta_ua [19.1K]

Answer:            

x+$1.20 ≥ $4

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
I'm having trouble figuring out what the difference between two positive numbers are. The numbers are 3.9 and 8.3 and I'm not su
Tju [1.3M]
To find the difference between these numbers you need to subtract 8.3 - 3.9
and that equals 4.4<span />
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
If George received $78.00 for his work and he gets paid 6 dollars and hour how much is he getting paid
swat32

13 hours 78÷6=13 hope it helps

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Janet is 48 in tall and Lucy her younger sister is 32 in tall at 2:30 in the afternoon Lucy's Shadow extends 34 in how far does
Elis [28]
Janet is 50inches tall.
5 0
3 years ago
Given sin300°, which of the following is an equivalent expression ?
DENIUS [597]

Answer:sin240

Step-by-step explanation:

Sin300=(-√3)/2

Sin240=(-√3)/2

So sin300 is equivalent to sin240

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The midpoint of RS is N(-4,1). One endpoint is S(0,-7).
    7·1 answer
  • Which of the following are solutions to the inequality below? Select all that apply.
    15·1 answer
  • PLEASE HELP!! WILL GIVE BRAINLIEST!!
    9·1 answer
  • Given : 3x + 2(x — 5) = 32<br> prove : x = 84
    9·1 answer
  • How do I figure this out
    12·2 answers
  • A florist uses 200 liliesto make 8 identical flower arrangements. How many lilies would the floristuse to create 6identical arra
    15·1 answer
  • The ratio : y is 3:1
    13·1 answer
  • Which ordered pair is a solution to the system of inequalities?<br> y&lt; 3x<br> y&lt;5
    8·1 answer
  • Write an equation of a line that passes through (1,1)and (6,6)
    8·1 answer
  • Brainliest, but dont darn answer IF YOUR NOT GOING TO EXPLAIN HOW YOU GET YOUR ANSWER, please and thanks, appreciate ya!
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!