1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
qaws [65]
2 years ago
14

A 20-ounce bag of potato chips costs $3.80. What is the unit rate of the chips?

Mathematics
1 answer:
melisa1 [442]2 years ago
3 0
To find the unit rate you would need to find the cost per ounce of potato chips. To find this you would simply divide. $3.80/20 = .19

So the unit rate in your question is $0.19 

Hope this helps! :)
You might be interested in
Find the probability.
sasho [114]

Answer:

excellent this is ur correcoting answer

8 0
3 years ago
Does anybody know the answer please.
wariber [46]

Answer:

The sign of each y-coordinate changed.

Step-by-step explanation:

This was a reflection over the x-axis.

If you look at point F, it is (-5, -1) the corresponding point F' is (-5,1).  Notice the numerical values of x and y are the same, but the sign of y flipped from negative to positive. The other four points all follow the same pattern.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is a isometric dot paper
Nady [450]
Isometric graph paper is a triangular graph paper which uses a series of three guidelines forming a 60° grid of small triangles. The triangles are arranged in groups of six to make hexagons.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP!!!<br> y + 2 = 4/3(x - 7)
11111nata11111 [884]

Well I don't know if you are looking for the variable but here it is :)

7 0
3 years ago
19/3÷3 reduce to lowest terms
Digiron [165]

19/9 because 19/3 times 1/3 is 19/9


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What n+5n in simplest form
    6·2 answers
  • Find the values of m and b that make the following function differentiable.
    13·1 answer
  • Please help me. Please!!
    5·2 answers
  • Can someone please help me?
    11·1 answer
  • 9 times as many as 4 is_
    11·1 answer
  • It takes 3 3/4 yards of thread to make 1/2 of a sock. How many yards of thread will it take to make an entire sock?
    12·2 answers
  • I lost my protractor,what else can I use to measure and name angles? Thanks a lot!
    12·2 answers
  • Can anyone help me answer this question?
    11·1 answer
  • How many seconds are in a whole week?!
    11·1 answer
  • An equation for the line whose slope is 5 and which passes through the point (-2,11) is
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!