1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maurinko [17]
2 years ago
14

There are three nursing positions to be filled at Lilly Hospital. Position 1 is the day nursing supervisor; position 2 is the ni

ght nursing supervisor; and position 3 is the nursing coordinator position. There are 13 candidates qualified for all three of the positions. Determine the number of different ways the positions can be filled by these applicants.
Mathematics
1 answer:
Stels [109]2 years ago
3 0

Answer:

There are 1716 ways the three positions can be filled by these applicants.

Step-by-step explanation:

Permutation is the number of arrangement of <em>k</em> items from <em>n</em> distinct items.

^{n}P_{k}=\frac{n!}{(n-k)!}

For example, permutation can be used to compute the number of ways to arrange 4 mathematics books together when arranging all the 7 books on a shelf.

In this case there are 3 available nursing positions to be filled.

A total of 13 candidates are qualified for all the three positions.

Then the number of ways the 3 positions can be filled by the 13 candidates can be determine using permutation.

Compute the possible number of selections as follows:

^{13}P_{3}=\frac{13!}{(13-3)!}=\frac{13!}{10!}=\frac{13\times 12\times 11\times 10!}{10!}=1716

Thus, there are 1716 ways the three positions can be filled by these applicants.

You might be interested in
Determine if the relation represents a function. Explain
Taya2010 [7]
It's a function because each input has one output
5 0
2 years ago
Lamar pays 15.60 for a pack of 6 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
soldi70 [24.7K]

Divide total price by quantity:


15.60 / 6 = 2.60

Unit price = $2.60

7 0
1 year ago
Which best describes howbto solve this eqation for x? X/c=d
harkovskaia [24]
Multiply both sides by c

X = d*c
4 0
3 years ago
Will give brainliest if correct.
Tcecarenko [31]

Answer:

What the question? I don’t see nun

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help me with this? I’m really confused on it.
trasher [3.6K]
For this problem you need to put the x values in for x in the equation. For example, put -10 in for x and calculate y, which is g(x)
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Hi, will someone help me?
    8·1 answer
  • Xavier worked 10 hours on Monday and 15 hours on Wednesday his total pay was $280 what was his rate per hour
    5·2 answers
  • Find an equation of the sphere with center (4, −12, 8) and radius 10.
    11·1 answer
  • G(x) = x2 - 2<br> h(x) = 3x + 5<br> Find (g- h)(x)
    5·1 answer
  • Sal is tiling his entryway. The floor plan is drawn on a unit grid. Each unit length represents 1 foot. Tile costs $1.65 per squ
    13·1 answer
  • What is 35÷7(2) equal in PEMDAS method
    6·2 answers
  • Find the slope of the line that passes through the points (8,7) and (-5,-6)
    7·1 answer
  • Plz help me well mark brainliest if correct <br> ..........???
    10·2 answers
  • Please helpoppplllll mei need to complete this I will give brainly
    9·1 answer
  • In science, students are observing the growth of two plants. Plant A recieves sunlight and Plant B does not. The graph and table
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!