1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leya [2.2K]
2 years ago
14

What can you divide to get 30

Mathematics
1 answer:
igor_vitrenko [27]2 years ago
4 0

Answer:

You can divide 30 by 1 or 60 by 2 or 90 by 3 or 120 by 4 and so on.

TIP:    if you remove the zeros it might be easier because it is the same with 3, 3x1 is 3, 3x2 is 6, 3 x 3 is 9, 3x4 is 12 and when you are done add the zeros again.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which of the following number is a rational number?<br> a) 1/4<br> b) 4π<br> c) √3<br> d) √45
lawyer [7]

Answer:

1/4

Step-by-step explanation:

All fractions, both positive and negative, are rational numbers.

5 0
2 years ago
Verify that [tan(theta) + cot(theta)]^2 = sec^2(theta) + csc^2(theta)
Wittaler [7]

(tanθ + cotθ)² = sec²θ + csc²θ

<u>Expand left side</u>: tan²θ + 2tanθcotθ + cot²θ

<u>Evaluate middle term</u>: 2tanθcotθ = 2*\frac{sin\theta}{cos\theta}*\frac{cos\theta}{sin\theta} = 2

⇒ tan²θ + 2+ cot²θ

= tan²θ + 1 + 1 + cot²θ

<u>Apply trig identity:</u>  tan²θ + 1 = sec²θ

⇒ sec²θ + 1 + cot²θ

<u>Apply trig identity:</u>  1 + cot²θ = csc²θ

⇒ sec²θ + csc²θ

Left side equals Right side so equation is verified


7 0
2 years ago
What is 2+2 <br> haha take all the points and mark me brainliest and like
Rainbow [258]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Help please need by tomorrow
kirza4 [7]
Well number one is an acute angle number two is obtuse and number three is obtuse
3 0
3 years ago
Please help and I will give you a Cookie
Vesnalui [34]

Step-by-step explanation:

In triangle

x²=5²+12²

x²=25+144

x²=169

x= root of 169

x=13

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Kate pays for $36 for 2 sets of candles.each set contains 3 red and 3 white what is the cost per candle
    8·1 answer
  • ?????????????????????
    5·1 answer
  • Jack reads for 25 minutes every night. If Jack continues to read the same amount of time each night how many minutes will he rea
    12·2 answers
  • Use the distributive property to create an equivalent expression to 9x+21
    10·1 answer
  • Pls help i dont need work shown just the answer if yk
    10·1 answer
  • Simply. If the solution is not a real number enter not a real number rotate picture answer all 3 please
    15·1 answer
  • Tell us how the data is<br><br><br>​
    5·1 answer
  • Write the other side of this equation so that the answer is "no solution": 2(x + 3) =
    8·2 answers
  • during a huge snowstorm in the White Mountains last year it snowed 66.5 cm in one day how much did it snow in meters?​
    14·1 answer
  • Find x the missing side length of the triangle
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!