1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
likoan [24]
3 years ago
10

Is it more difficult to run up a ramp with a slope of 1/5 or a ramp with a slope of 5? Explain.

Mathematics
2 answers:
VARVARA [1.3K]3 years ago
6 0
It would be more difficult to run up a slope of 5 because it would be steeper. with a 1/5 slope you would have a rise over run but with a slope of 5 it would just be all rise
Andreyy893 years ago
6 0

Answer:

It is much easier to run up a ramp with a slope of 1/5

Step-by-step explanation:

Since a slope of 5 is much steeper than a slope of 1/5, it would be easier to run up that ramp.

You might be interested in
Steak Dinner: $10.59
gregori [183]

Answer: $11.41

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Joe is solving a quadratic function by graphing. He gets -1, -2, and 2 as the solutions to the quadratic. What error did Joe mak
svetlana [45]

Answer:

There are only two roots of a quadratic.

Step-by-step explanation:

Not sure how Joe got three, but he did something incorrectly.

3 0
3 years ago
What is the range of the data in the table?
IgorLugansk [536]

Answer:

<h2>range = maximum value - minimum value.</h2>

<h2> = 71 - 65</h2>

<h2> = 6</h2>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
4,890 + 7,801 what is the anwser
Crank
12691 <<< is the answer
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a shipment of 2,000 beach balls 150 are defective the manufacturer generates a random sample to simulate 20 beach balls to in
Flauer [41]

The concluding part of the question as obtained from the textbook;

The number on the 20 beach balls that come up in the simulated sample:

42, 1701, 638, 397, 113, 1243, 912, 380, 769, 1312, 76, 547, 721, 56, 4, 1411, 1766, 677, 201, 1840

A) Based on this sample, how many

defective beach balls might the

manufacturer expect in the next

shipment?

B) What is the difference between the

number of defective beach balls in the

actual shipment and the number

predicted in the next shipment?

Answer:

A) 500 defective beach balls.

B) Difference between the

number of defective beach balls in the

actual shipment and the number

predicted in the next shipment = 350

Step-by-step explanation:

The beach balls are labelled 1 to 2000 with the 150 defective ones labelled 1 to 150.

Then a random sample of 20 beach balls is picked, and the numbers are presented as

42, 1701, 638, 397, 113, 1243, 912, 380, 769, 1312, 76, 547, 721, 56, 4, 1411, 1766, 677, 201, 1840

Note that only the defective beach balls have numbers 1 to 150.

A) The number of beach balls with numbers from 1 to 150 in the sample is 5 (numbers 42, 113, 76, 56, 4). This is the number of defective beach balls in the sample.

Probability of getting a defective ball in the next shipment = (5/20) = 0.25

If every shipment contains 2000 beach balls, then there will be (0.25 × 2000) defective beach balls in the next sample; 500 defective beach balls.

B) Number of defective beach balls in actual shipmemt = 150

Number of predicted defective beach balls in the next shipment = 500

difference = 500 - 150 = 350.

Hope this Helps!!!

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Paul wants to deposit $600 today for a vacation he plans to take after graduation. Which formula should he use to determine the
    9·1 answer
  • Which of the following statements is true? a. A 30 year fixed mortgage will always result in the lowest payment. b. You must hav
    11·2 answers
  • Which equation can be used to find the measurement of ∠C? To the nearest degree, what is the measurement of ∠A? A) 5sin∠C = 2; 2
    11·2 answers
  • You want to estimate the number of students in a junior high school who ride the school bus. Which sample is unbiased? PLEASE HE
    12·1 answer
  • The slope of EF¯¯¯¯ is −5/2 .
    10·1 answer
  • ..........................................................
    5·1 answer
  • Helppppppppppppppp plz
    10·1 answer
  • June and Armando are each in a hot air balloon. Armando's balloon is at a slightly higher elevation than June's. The two balloon
    8·1 answer
  • At the grocery store, Matthew notices that it costs $2.48 for 40 ounces of jelly. What is the unit price?
    15·2 answers
  • A sprinkler head turns through 40 one–degree angles every minute. What is the measure of the angle the sprinkler head turns afte
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!