The three scenarios on how studying human behavioral organization can have a great impact include;
- Interaction with colleagues .
- Execution of tasks such as sales
<h3>What is Behavior?</h3>
This is defined as the way in which an individual conducts him or herself in an environment.
To maintain a healthy workplace, human behavioral organization have a great impact in the scenarios which are mentioned above.
Read more about Behavior here brainly.com/question/1741474
Answer:
The correct answer is: the supply of the greeting cards is less elastic than the one of the roses.
Explanation:
To begin with, the elasticity show how much the price and the quantity are related by indicating the variation that happens to one of them when the other changes. Therefore that the supply of the greeting cards is less sensitive to price because when the quantity demanded increased the price did not change as much as the roses due to the fact that the sellers were not encourage as much as the sellers of the roses to produce more and therefore to increase the price of the cards. So to sum up, when the price changed the sellers were not encourage to increase the production of the cards as much as the production of the roses because of its elasticity.
I would say that the question "How can markets be kept competitive" would not be important for a communist or socialist society as production would not be to meet a world capitalist market price but would be for fulfilling the basic necessities of the people like healthcare and education and food and clothing as well as for mutually beneficial trade with other countries on an equitable basis.
Based on the costs incurred by Kasper Corporation to make the commercial-grade cooking griddle, the total cost per unit is <u>$55.00.</u>
<h3>What is Kaspar Corporation's cost per unit?</h3>
This can be found as:
= Direct materials + Direct labor + Variable manufacturing overhead + Fixed manufacturing overhead per unit + Variable selling and administrative expenses + Fixed selling and administrative expenses per unit
Solving gives:
= 17 + 8 + 11 + (300,000 / 30,000) + 4 + (150,000 / 30,000)
= $55
Find out more on the total cost of produced units at brainly.com/question/18089483.
#SPJ1